پروتکل SNMP چیست؟ + مقایسه نسخه های مختلف

زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار :
۱۴۰۲-۰۱-۰۴

SNMP (پروتکل مدیریت ساده شبکه ) : پروتکل مدیریت شبکه دستگاه های مختلف در یک شبکه – از رایانه، سرور مجازی ، سوئیچ یا روتر به چاپگر و غیره ترکیب می شوند. هر چه بیشتر تعداد شرکت کنندگان، بیشتر تلاش و مشکلات مدیر در مدیریت آنها. به همین دلیل، استفاده از ابزارهای مدیریتی بسیار مهم است اگر در دراز مدت قابلیت و امنیت تمام سیستم ها تضمین شود. یک پروتکل که توسط بسیاری از این راه حل های نرم افزاری استفاده می شود، “پروتکل مدیریت ساده شبکه” است.یا فقط SNMP، که یکی از مهمترین پروتکل های استاندارد است که امروزه تقریبا تمام دستگاه های ترمینال را پشتیبانی می کند.

پروتکل SNMP چیستSNMP چیست؟

پس از دو سال توسعه، اولین نسخه رسمی SNMP در ماه مه ۱۹۹۰ در RFC 1157 منتشر شد. گروه کاری IETF (گروه کاری نیروی مهندسی اینترنت) مسئول پروتکل شبکه است که بخشی از خانواده پروتکل اینترنت می باشد. در حال حاضر نیز در SNMPv2 و SNMPv3 موجود است. عملکرد اصلی پروتکل SNMP این است که امکان نظارت مرکزی و کنترل تمام اجزای شبکه کامپیوتری را فراهم کند. برای این منظور، ساختار بسته های ارتباطی مورد نیاز و جریان ارتباطی بین ایستگاه مرکزی و دستگاه های فردی را توصیف می کند. پروتکل اتصال UDP برای حمل بسته ها استفاده می شود. داده ها و اطلاعات منتقل شده در یک ساختار درخت در پایگاه اطلاعات مدیریت (MIB) ذخیره می شود.

شرح SNMP: چگونه SNMP کار می کند

مدیریت شبکه از طریق SNMP مبتنی بر مدل مدیر عامل است. ایستگاه مدیریت مرکزی سیستم است. که مدیر آن را کنترل و نظارت بر شرکت کنندگان مختلف شبکه می کند. برای این منظور، نرم افزار مدیریتی نصب شده است که امکان بازیابی اطلاعات SNMP و شروع اقدامات خاص را فراهم می کند. عوامل، که همچنین برنامه های کاربردی هستند. همپوشانی در کنار اجزای شبکه فردی هستند. اطلاعات مربوط به هاست مقصد را وارد کنید و آن را به ایستگاه مدیریت منتقل کنید. شما همچنین می توانید تنظیمات خود را انجام دهید و اقدامات خاصی را در این زمینه انجام دهید. این نوع از برنامه های عامل در حال حاضر به طور پیش فرض در اکثر ویندوز و سیستم های لینوکس محبوب استفاده می شود. به عنوان مثال در حافظه snmpd (فقط لینوکس).

مقایسه نسخه های مختلف پروتکل SNMP

در اصل، SNMP راه را برای مدیران برای برقراری ارتباط با یکدیگر و یا برای نمایندگان برای ارسال پیام هایی که تصدیق شده ارائه نمی دهد. همچنین، حمایت از بسیاری از برنامه های کاربردی تنها در ابتدا کار می کرد. به رغم این رویکرد به عنوان یک استاندارد باز. بنابراین، پروتکل های تجدید نظر در سال های بعد به طور خاص متمرکز شدند. تا سازوکارهای مربوطه را در پروتکل مدیریت شبکه ساده مدیریت کنند. یکی دیگر از اهداف مهم گروه کاری IETF مسئول، که به طور خاص در نسخه پروتکل سوم انعکاس یافته است، این بود که روند مدیریت امن تر شود. این و دیگر مراحل بهینه سازی پروتکل SNMP در جزئیات زیر در نمونه های نسخه های SNMPv1، SNMPv2 و SNMPv3 شرح داده شده است.

SNMPv1

SNMPv1 اولین نسخه پروتکل مدیریت شبکه برای ارائه عامل عامل مدیر عامل است و اساس ارتباطات بین ایستگاه مدیر و عوامل فردی است. پروتکل مدیریت شبکه ساده به عنوان یک پروتکل ساده که در سطح برنامه عمل می کند. و می تواند براساس UDP (پروتکل دیتاگرام کاربر) و پروتکل اینترنت (IP)، بلکه در پروتکل های قابل مقایسه شبکه مانند پروتکل تحویل Datagram Delivery (DDP) AppleTalk باشد، توصیف می شود. یا بسته اینترنت اکسپلورر (IPX). تنها مکانیزم داخلی ساخته شده است. مبادله یک رشته جامعه به اصطلاح است که با درخواست های مربوطه ارسال می شود.

برای کسب اطلاعات در مورد خدمات ارائه شده توسط نوین هاست ، از جمله ثبت نام دامنه. خرید هاست ، سرور مجازی در لوکیشن های مختلف ، سرور اختصاصی ، هاست ابری و سرور مجازی ترکیه ، به www.novinhost.org مراجعه کنید یا با شماره ۴۹۶۲۴ تماس بگیرید تا با یکی از اعضای بخش فروش ما صحبت کنید. پیروز و سر بلند باشید.

بازخوردها
مقالات مرتبط
بهینه سازی هاست برای افزیش نمره سئو وب سایت
بهینه سازی هاست برای افزیش نمره سئو وب سایت
[custumexpert]
زمان مطالعه: 5 دقیقه
مزایا-و-معایب-استفاده-از-هاست-مدیریت-شده-برای-کسب-و-کار-های-بزرگ
مزایا و معایب استفاده از هاست مدیریت شده برای کسب و کار های بزرگ
[custumexpert]
زمان مطالعه: 5 دقیقه