سرور مجازی یا VPS چیست ؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار :
۱۴۰۰-۰۸-۱۸

سرور مجازی یا VPS چیست ؟ کلمه VPS  مخفف شده Virtual Private Server است , که  معنی آن : سرور اختصاصی مجازی ) می باشد و بعضی اوقات به طور VDS   یا   Virtual Dedicated Server هم از آن یاد می شود .  تعریف سرور مجازی را می توان این گونه بیان کرد که  به سرویس های میزبانی فضایی گفته می شود. که همانند یک سرور اختصاصی مستقل با دسترسی سطح بالا به سرور عمل می نمایند. لکن بصورت چندگانه و با هم بر روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند. به عبارت بهتر، با استفاده از فناوری  مانند Virtuozzo و با بهره گیری از سخت افزارهای قدرتمند  ومدرن و پیشرفته . یک سرور فیزیکی به چند بخش همانند یا متفاوت از نظر قدرت که به آن  VPS میگویند که با امکانات یکسان یا متفاوت تقسیم می شود.

 سرور مجازی یا VPS چیست

سرور مجازی یا VPS چیست و چگونه کار میکند ؟

هر VPS به طور کاملاً جداگانه کار می کنـد. در نتیجـه VPS هـای موجود بر روی یک سـرور می توانند از سیستم های عامل متفاوت و نرم افزارهای مختلف و نسخه های متفاوتی استفاده نمایند.

هر VPS ، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده ، حافظه اصلی ، فضای دیسک سخت ، پهنای باند و … را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار دارد. به طور مثال ، یک VPS شامل ۵۱۲ مگابایت از ۸ گیگابایت حافظه Ram سرور و همراه ۵۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی و ۵۰۰ گیگابایت پهنای باند ماهیانه می باشد. این بدین معنا است که صرف نظر از میزان مصرف سایر VPS های موجود بر روی سرور ،VPS مورد مثال ما تحت هر شرایطی به ۵۱۲ مگابایت از حافظه اصلی سرور دسترسی خواهد داشت.

مهمترین مزایای استفاده از VPS  ها در مقایسه با سایر سرویس های میزبانی، هزینه به صرفه  آن نسبت به سرورهای اختصاصی و عملکرد آزادانه و دسترسی بالاتر نسبت به سرویس های نمایندگی (Resseller/Shared Hosting) می باشد. در صورتی  که هزینه VPS ها در بسیاری از اوقات ۱\۵ تا ۱\۱۰ هزینـه سـرور های اختصاصـی است.  اما تمامی امکانات آنهـا را دارا می باشد. همچنین هر VPS می تواند به تعداد دلخواه IP معتبر اختصاصی نیز داشته باشد. در مجموع از دید کاربر نهایی ، VPS  درست مثل یک سرور اختصاصی بوده و کاربر به هیچ عنوان فرقی از نظر عملکرد بین آن ها نمی بیند .

Xen چیست ؟

xen project

اگر قرار بر این شد که  یک سرور مجازی تهیه کنید  باید بنابه مورد استفاده خود از این سرور مجازی به Platform ای که برای Virtualization  در سایت قرار داده ایم. (novinhost.org) و نسبت به دیتا سنتر کشوری که مورد نظر دارید سفارش خود را به ما تیکت ارسال نمایید  . توجه داشته باشید زیرا که هر کدام از این Platform ها مزایای خود را  دارند. از آنجا که بیشتر کاربران ایرانی برای سرور های مجازی خود تمایل به استفاده از Platform معروف به Xen که متعلق به شرکت Citrix می باشد، دارند. اندکی در مورد فواید و معایبش توضیح خواهیم داد.

فواید سرور مجازی:

  • آزادی عمل کامل یگ سرور مجازی از مابقی سرور های مجازی.
  • استفاده از کرنل کامل لینوکس برای هر VPS  و در نتیجه پشتیبانی از همه امکانات لینوکس.
  • بهره وری از حافظه مجازی نوع SWAP و در نتیجه امکان اجرای وظایف متعددی که نیاز به حافظه زیاد دارند.

معایب VPS:

  • به جهت آزادی عمل کاملی که فراهم کرده است ، نسبت به platform های دیگر مانند Virttuozzo سرعت کمتری دارد.
  • عدم پشتیبانی از حافظه Brustable که البته در platform های دیگر نیز در حد تئوری پشتیبانی شده است.

مزایای سرور مجازی به میزبانی وب اشتراکی:

کنترل:

 با دراختیار داشتن دسترسی  root ، یا Administrator شما به راحتی می توانید پیکره بندی سرور را تغییر دهید، برنامه های مورد نظر خود را نصب کنید، یا تغییر دهید، که به هیچ وجه در میزبانی اشتراکی مقدور نیست.

امنیت :

 فایل سیستم شما کاملا مجزا از سایر مشتریان است  و مطمئن باشید که از دسترس آنها دور است. و بدین ترتیب امنیت بیشتری برای شما تامین خواهد شد.
مجزا بودن و کارایی: سرور مجازی شما از منابع اختصاص یافته گارانتی شده برای خود به صورت کامل می تواند استفاده کند و کار مشتریان دیگر سرویس شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

مزایای سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی :

هزینه:

  • در واقع شما همه قابلیتهای یک سرور اختصاصی را با کسری از هزینه های آن خواهید داشت.
  • قابلیت اطمینان: سازوکار تهیه نسخه پشتیبان به صورت لحظه ای امنیت داده های سرور مجازی را تضمین می کند.
  • مدیریت پذیری: ابزارهای تعبیه شده در ویرچوزو (Virtuozzo) نصب برنامه ها و تغییر و به روزرسانی آنها را فورا انجام می دهند.

استفاده از ظرفیتهای خالی:

 هر سرور مجازی قادر است تا در صورت خالی بودن ظرفیتهای سیستم و عدم استفاده از آن بوسیله سرور مجازی دیگر در صورت نیاز، از همه آن استفاده کند.

انعطاف پذیری :

 ارتقاءمنابع اختصاص یافته برای یک سرورمجازی، در صورت نیاز به منابع بیشتر به راحتی قابل انجام است.

بازخوردها
مقالات مرتبط
مزایا و معایب مجازی ساز KVM
مجازی ساز KVM چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حافظه NVMe چیست؟
حافظه NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه