• ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن
  • ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن

همه چیز در مورد شل و آنتی شل

education shell and what is shell

Shell آموزش شل و این که شل چیست ؟

شاید تا به حال شماکلمه شل (shell) رو زیاد شنیده باشید ولی میدونید که شل چیست؟
شما هر کاری توی ویندوز یا توی هر سیستم عاملی (لینوکس , سلاریس و ..) که انجام میدید به صورت زبان دو دویی در میاد یا همون صفر و یک در میاد بعد به هسته سیستم عامل میخوره بعد به حافظه و بعد اجرا میشه مثلا فرض کنید که میرید توی cmd و میزنید dir خوب معلوم هست که این دستور محتویات یک دایرکتوری رو نشون میشه در واقع این دستور ابتدا به صورت صفر و یک در میاد و بعد اجرا میشه .
 

education shell and what is shell

 

اون چیزی که دستورات شما رو دریافت میکنه و تبدیل به صفر و یک میکنه و اون رو به سمت کرنل سیستم عامل میفرسته همون شل (shell) هست !!!

حالا فرض کنید که اصلا چیزی در سیستم های عامل به اسمه شل وجود نداره اونوقت می فهمید که چه قدر کار با کامپیوتر دردسر ساز و سخت بود . مثلا برای اجرای همین دستور dir باید مقادیر زیادی از صفر و یک رو میزدید یا زبان های سطح پایین مثله اسمبلی و hex رو بلد بودید !!! .

اما یه نکته خیلی مهمی که در شل ها حائز اهمیت هست شلری که در ویندوز استفاده میشه فرق میکنه با شلره سیستم عامل لینوکس.

اون شلی که در ویندوز استفاده میشه command.com هست یا همون cmd منظورمون هست و شلی که در سیستم عامل لینوکس به کار گرفته میشه شله bash هست که در پوشه bin ذخیره شده . و البته شل های دیگری هم وجود دارن ksh (freebsd) و csh  وجود داره که در سیستم عامل unix system v استفاده میشه .

 

یک شل خوب چه ویژگی هایی داره ؟؟؟

به نظره ما شل لینوکس بهتر از ویندوزه (البته این نظر رو از لحاظ هکری میگم )

چون که شل لینوکس از کامپایلر و دیباگر و … خیلی خوبی بهرمند هست و این چیزی هست که در ویندوز نیست مثلا کامپایلر gcc در لینوکس قابلیت خیلی زیادی داره و در ضمن در عین قدیمی بودن خیلی هم قوی هست !!

یک شل خوب باید برنامه های زیر رو ساپورت کنه:

Netstat برای دیدن سوکت ها .

Gcc برای کامپایل کردن زبان c

Lynx یکی از browser های خیلی معتبر و عالی

telnet برای ارتباط به پورت ها و ….

dig این یکی رو کمتر شلی داره یا این که پولیه !!!

ftp برای تبادل اطلاعات !

Finger این یکی هم اطلاعات رو از کاربر میگیره .

 

چگونه میتونیم یه شل لینوکسی در ویندوز داشته باشیم ؟؟؟

شما میتونید برای این کار از برنامه cygwin استفاده کنید . اون رو نصب کنید و بعد دستورات خودتون رو مثلا ls – la رو اجرا کنید !!! خیلی برنامه عجیبی هست و میتونید همه اون برنامه هایی که در لینوکس فقط قابل اجرا هستن رو اجرا کنید مثلا اون برنامه هایی که با پسونده .sh هستن . البته اگه یه نسخه کامل از این برنامه رو گیر اوردین یکی هم برای من بفرسیتید !!

البته بعضی از isp ها خیلی لازج بازی در میارن و یعضی وقت ها اکانت شل رو به مشتری هاشون میدن برای اطلاعات بیشتر به isp خودتون تماس بگیرید بعد ازشون بپرسید .

آیا باید زبان شل هارو بلد باشم؟
در جواب این سوال باید گفت که یاد گرفتن زبان شل هایی مانندcommand.comیاbashخیلی واجب و ضروری هست. البته شل bash بخاطر امکانات بیشتری که داره کار باهاش هم سخت تره و دستورات بیشتری رو درون خودش جا داده .
بدیهی هست که دستورات شل ها مختلف هست مثلا در command.com از دستور ver برایدیدن مشخصات سیستم عامل بکار میره ولی همین دستور در لینوکس و در شلر اون که bash هست دستور uname –a استفاده میشه .
ولی در اکثر جا ها خیلی با هم فرق ندارن مثلا دستورات در لینوکس و سلاریس تقریبا یکی هست !!

امیدوارم که از این آموزش استفاده ی لازم رو برده باشین . نوین هاست .

 

نوشته مشابه

ثبت نظر