نسخه های windows server 2008

زمان مطالعه: 2 دقیقه
انتشار :
۱۴۰۰-۰۹-۱۳

معرفی نسخه های windows server 2008 با نوین هاست : در حالی که بیشتر سایت های جهان که خبر های IT را پیگیری میکنند. خبر های بسیار با اهمیت و حساسی در موردقابلیت های ویندوز ۸ دادند ولی مایکروسافت با سر و صدای کمتری نسخه جدید ویندوز سرور  آن زمان خود را برای دانلود در سایتش قرار داد. این نسخه برای تست برنامه نویس ها ساخته شده است. حال در این مطلب می خواهیم که قابلیت های جدید این نسخه از ویندوز سرور را بررسی کنیم.

معرفی نسخه های windows server 2008

محیط جدیدبرای کنترل سرور:

یکی از فرق هایی که در ساختار ویندوز سرور ۸ با نسخه های پیشینش بود در اولین نظر قابل مشاهده است. بخش مدیریتی ویندوز یعنی Server Manager می باشد و مقدار زیادی انگیزه کار با سرور را بیشتر تر می کند.

استفاده از PowerShell در همه جا:

به همراه ویندوز ۸ نسخه ۳ از PowerShell نیز ارایه می شود. در این نسخه از ویندوز فرمان های PowerShell به بیش از ۲۳۰۰ فرمان بیشتر شده است.

استفاده از Hyper-V ver3:

نسخه سوم از Hyper-V نیز به همراه ویندوز سرور ۸ ارایه شد. مایکروسافت امید زیادی دارد که با ارایه این نسخه از Hyper-V بتواند بر VmWare قلبه کند .در این نسخه از HyperV پشتیبانی بسیار بهتری از storage ها مدیریت آنها شده است. در ضمن کارایی Hyper-V نیزبسیار بالاتر رفته است.

نسخه های windows server 2008

ویندوز سرور ۲۰۰۸ در چندین نسخه ارائه شده است. مایکروسافت این کار را برای بدست آوردن بازار های کوچک و بزرگ انجام می دهد. این روش همانند ویندوز ۲۰۰۳ انجام داده است که در بیشتر سیستم عامل های دیگر وجود دارد

 • ۱-Windows Server 2008, Standard edition
 • ۲-Windows Server 2008, Enterprise edition
 • ۳-Windows Server 2008, Datacenter edition
 • ۴-Windows Server 2008, Web edition
 • ۵-Windows Server 2008 for Itanium-Based Systems
 • ۶-Windows Server 2008 Standard without Hyper-V
 • ۷-Windows Server 2008 Enterprise without Hyper-V
 • ۸-Windows Server 2008 Datacenter without Hyper-V

قابلیت Hyper-V فقط بر روی نسخه ۶۴ بیتی قابل استفاده می باشد. حال مایکروسافت در نسخه Windows Server 2008 R2 فقط از ۶۴ بیتی استفاده می کند.

هر کدام از نسخه های گفته شده برای کارمخصوص به خود طراحی شده اند

ویژگی های نسخه های ویندوز سرور ۲۰۰۸ :

 • File and printer sharing
 • Internet connectivity
 • Small-scale application deployment
 • Collaboration scenarios

این ویندوز را در مواقعی استفاده می کنند. که می خواهند هزینه کمتری را برای شبکه خودخرج کنند. مثلا استفاده از یک Active Directory و سرور هایی برای Print Server و … از این نسخه سرور استفاده می شود.

نسخه Enterprise ویندوز سرور ۲۰۰۸ برای شبکه های متوسط استفاده می شود. از این نسخه برای پشتیبان بودن از سرویس هایی که ممکن است در دسترس بودن بیشتری به آنها دهد استفاده می شود.

این نسخه از سرور از Microsoft Cluster Service نیز پشتیبانی می شود. این سرویس اجازه می دهد که شما هشت سرور را در بالاترین سطح دسترسی قرار می دهد.

نسخه Datacenter معمولا به همراه سرور هایی به صورت OEM ارائه می شود. این نسخه از ویندوز برای شرکت های بسیار بزرگ استفاده می شود.

بازخوردها
مقالات مرتبط
مزایا و معایب مجازی ساز KVM
مجازی ساز KVM چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حافظه NVMe چیست؟
حافظه NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه