SaaS چیست؟ مرور کلی

زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار :
۱۴۰۲-۰۵-۱۰

هنگامی که بحث نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS برای کوتاه) پیش می آید، شما از طریق اتصال به اینترنت از نرم افزار استفاده می کنید و نه نرم افزاری که به صورت محلی نصب می شود. سخت افزار و نرم افزار متعلق به یک ارائه دهنده خدمات هستند. و آنها از استفاده خارج از محصولات خود اجاره می کنند. SaaS یکی از جنبه های محاسبات ابری است که توسط تعریف، یکی از بزرگترین زمینه های توسعه کسب و کار است.

بررسی SaaS (نرم افزار به عنوان یک سرویس)

SaaS چیست؟ مرور کلی

دیگر خدمات محاسبات ابری شامل زیرساخت ها به عنوان یک سرویس (IaaS) و پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS) است. ارائه دهندگان ایمیل در طول سال ها با توجه به اصول SaaS کار می کنند. و ابزارهای ایمیل را از طریق یک وب سایت مانند ۱ و ۱ ارائه می دهند. سایر فروشندگان معروف SaaS شامل Slack، Salesforce و WordPress هستند. توسعه دهندگان عمده نرم افزاری مانند مایکروسافت (Office 365) و Adobe (Creative) هم اکنون نیز نسخه های SaaS از خدمات خود را ارائه می دهند.

SaaS چگونه کار می کند؟

با SaaS، نرم افزار بصورت مرکزی به عنوان یک سرویس از طریق اینترنت ارائه می شود. کاربران حسابهای شخصی را ایجاد می کنند و هزینه های جمع آوری شده ماهانه یا سالانه صورتحساب می گیرند. برنامه های کاربردی بر روی کامپیوتر خود اجرا نمی شوند، بلکه به صورت آنلاین می شوند. ارائه دهنده مستقیما مسئول ارائه، نگهداری و به روز رسانی برنامه ها می باشد. کاربران فقط نیاز به دسترسی به نرم افزار را از طریق یک مرورگر وب دارند. این معمولا با هر دستگاه فعال در اینترنت کار می کند. همه چیزهایی که باید انجام دهید این است که با اطلاعات ورود به سیستم وارد شوید.

برنامه های SaaS محبوب ترین شامل برنامه های مدیریت پروژه، سیستم های مدیریت محتوا (CMS)، حسابداری مالی، مدیریت فایل، تجارت الکترونیک، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، مدیریت آرشیو و برنامه ریزی شخصی است. در حالی که شرکت ها اغلب مجبور بودند که در گذشته برنامه های متعددی را نصب کنند و مجوزها را برای آنها خریداری و مدیریت کنند، مدل SaaS که بسیار دوستانه تر است، به عنوان یک جایگزین به طور فزاینده ای محبوب می شود.

مزایای SaaS

SaaS به عنوان یک راه حل ابر جذاب در بسیاری از مناطق مختلف گسترش می یابد. و مزایای زیادی را برای کاربران و شرکت های تجاری نسبت به نرم افزارهای نصب شده ارائه می دهد:

راه اندازی سریع و ارائه خدمات به مشتریان

به جای ارسال بسته های نرم افزاری و صدور مجوز، کاربر به سادگی باید برای شروع عملیات آنلاین اقدام کند.

ارائه دهنده خدمات مربوط به تعمیر و نگهداری است که به کارکنان کمک می کند:

بالاتر از همه، تیم های IT مجبور نیستند نگران نصب و راه اندازی نرم افزار، مجوز، به روز رسانی یا تعمیر و نگهداری باشند. اما می توانند منابع خود را به وظایفی که برای شرکت اهمیت دارند، تمرکز کنند.

ادغام آسان برای کارمندان جدید:

بدون نیاز به مجوز یا نصب نرم افزار برای کارمندان جدید. ایجاد یک ثبت نام جدید در ابزار وب به اندازه کافی برای ادغام آنها است، که مفید است زیرا می توانند بلافاصله کار خود را شروع کنند.

معایب و خطرات SaaS

معایب و خطرات احتمالی SaaS عمدتا کوچک هستند. مدل SaaS به سرعت در حال گسترش است. و فشارهای رقابتی به طور مداوم امنیت و عملکرد داده را بهبود می بخشد. با این حال، نگرانی هایی که با SaaS مرتبط می شوند، هنوز قابل توجه است:

نرم افزار نمی تواند در طول زمان خرابی استفاده شود

به طور مشابه، همه SaaS را نمی توان مورد استفاده قرار داد. اگر سرویس دهنده به طور موقت خدمات خود را خارج از شبکه برای کار تعمیر و نگهداری یا خرابی سرویس.

سازگاری مورد نیاز با سیستم عامل ها و مرورگرها

ابزار وب ممکن است بسته به مرورگر مورد استفاده شما متفاوت باشد. ممکن است مشکلات سازگاری با سیستم عامل نیز وجود داشته باشد، به خصوص اگر از MacOS استفاده می کنید. اکثر فروشندگان SaaS درحال حاضر ابزارهای خود را برای ویندوز بهینه می کنند. زیرا بعد از همه، مشکلات مرورگر در انتخاب بسیار نادر است.

راه اندازی نرم افزار ناتمام

از آنجا که SaaS به طور سنتی تولید و فروش نمی شود، فروشندگان SaaS ممکن است وسوسه شوند که نرم افزار خود را در مرحله اول توسعه توسعه دهند. این می تواند پیش از انجام آزمایش های بتا گسترده انجام شود یا ویژگی های مهم اجرا شده باشد. به طور کلی کنترل کیفیت محصولات SaaS بسیار بی دقت است.

ارائه دهندگان محبوب SaaS

بهترین سرویسدهندگان قطعا ارائه دهندگان ایمیل هستند، و احتمال این است که شما در حال حاضر از آن در یکی از خدمات خود استفاده می کنید. با این حال، محدوده آن راه بسیار گسترده تر از فقط پست الکترونیکی، به ویژه در بخش کسب و کار است. در پست بعدی ، ما سه ابزار وب SaaS را که قبلا موجب طوفان در دنیای کار شده اند، بحث خواهیم کرد.

بازخوردها
مقالات مرتبط
مزایا و معایب مجازی ساز KVM
مجازی ساز KVM چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حافظه NVMe چیست؟
حافظه NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه