آشنا شدن با کد های معروف و خطاهای وب سرور

زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار :
۱۴۰۰-۰۷-۲۶

آشنا شدن با کد های معروف و خطاهای وب سرور : هر بار که یک آدرس اینترنتی را در مرورگر خود وارد می کنید و یا بر روی لینکی کلیک می کنید . در خواستی از سوی مرورگر به سمت  سرور فرستاده میشود . و پاسخی در قالب یک کد وضعیت ( Status Code ) از سمت سرور برگردانده می شود. قصد داریم تا معنای کد های مختلفی که در زمان مشاهده یک وب سایت دریافت می کنید را توضیح دهیم. مطمئنا بارها در زمان مرور یک وب سایت با یکی از این صفحات و خطاهایی که با یک شماره خاص نمایش داده می شوند روبرو شده اید . این مقاله می تواند شما را در یافتن معنای هر کدام یاری نماید.

آشنا شدن با کد های معروف و خطاهای وب سرور

وقتی  یک آدرس اینترنتی را در مرورگر خود وارد می کنید و یا روی لینکی کلیک می کنید. در کدی از سوی مرورگر به سمت  سرور فرستاده میشود. و پاسخی در قالب یک کد وضعیت از سمت سرور برگردانده می شود. قصد داریم تا معنای کد های مختلفی که در زمان مشاهده یک وب سایت دریافت می کنید را توضیح دهیم. مطمئنا بارها در زمان مرور یک وب سایت با یکی از این صفحات و خطاهایی که با یک شماره خاص نمایش داده می شوند روبرو شده اید. این مقاله می تواند شما را در یافتن معنای هر کدام یاری نماید. با نوین هاست همراه باشید..

تقسیم بندی کد ها:

یک تقسیم بند کلی از کد های وضعیت آنها را به دسته های ۲۰۰ ، ۳۰۰ ، ۴۰۰ و ۵۰۰ تقسیم میکند. کد های وضعیت دسته ۲۰۰ به در خواست های معتبر مرور گر ها برگردانده می شود. کد های ۳۰۰ برای انواع ریدایرکت می باشد. کد های ۴۰۰ به خطاهای رخ داده در حین در خواست از سمت کاربر و کد های دسته ۵۰۰ به خطاهای سمت سرور اشاره می کند.

کد های معروف و خطاهای وب سرور

 • ۲۰۰ – نشان دهنده یک در خواست موفق است و در پاسخ آن یک فایل برگردانده می شود.
 • ۲۰۱ – این کد در پاسخ موفقیت آمیز ساخت یک منبع جدید در سرور اشاره دارد مثل ساخت یک فایل.
 • ۳۰۱ – این کد به یک ریدایرکت دائم در آدرس اشاره دارد. پس از این سایر درخواست ها بجای آدرس اولیه به آدرس ریدایرکت شده هدایت می شوند. به عبارتی دیگر محتوای در خواستی بطور دائم از آدرس فعلی به آدرس جدید منتقل شده است.
 • ۳۰۲ – این نوع از ریدایرکشن به این مفهوم است که محتوا در آدرس در خواستی وجود دارد ولی موقتا به آدرسی دیگر هدایت خواهید شد.
 • ۳۰۴ – این ریدایرکشن برای مکانیزم کش مرور گر ها کاربرد دارد. در هر درخواست به یک صفحه وب برای صرفه جویی در مصرف اینترنت و بار گزاری سریعتر صفحات بخشی از اطلاعات مانند عکس ها و برخی اسکریپت ها در حافظه مرور گر ذخیره می شود. در درخواست های بعدی تاریخ ذخیره شدن فایل با نسخه موجود آن در وب سرور مقایسه می شود. و در صورت عدم انقضاء فایل در خواستی ، کد ۳۰۴ از سمت سرور برگشت می خورد. و فایل ذخیره شده در مرور گر نمایش داده می شود.
 • ۴۰۰ – آدرس در خواستی به سرور معتبر نمی باشد.
 • ۴۰۱ – آدرس در خواست شده نیاز به ارائه نام کاربری و کلمه عبور میباشد .
 • ۴۰۳ – اجازه دسترسی به محتوای در خواست وجود ندارد.
 • ۴۰۴ – فایل در خواست داده شده در مسیر اعلام شده وجود ندارد.
 • ۵۰۰ – به معنی وقوع یک خطای داخلی در سرور است که معمولا در مواقع بروز رسانی نرم افزاری و یا اعمال تنظیمات رخ می دهد.
 • ۵۰۲ – این خطا معمولا زمانی رخ می دهد که Gateway بین سرور و مرور گر قادر به تکمیل فرآیند درخواست و پاسخ نبوده و معمولا به چند با تلاش از سمت کاربر مشکل حل می شود.
 • ۵۰۵ – در مواقعی که پروتکل http مورد استفاده از سمت مرور گر در سرور پشتیبانی نمی شود.
بازخوردها
مقالات مرتبط
مزایا و معایب مجازی ساز KVM
مجازی ساز KVM چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حافظه NVMe چیست؟
حافظه NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه