تفاوت کنترل پنل هاست سی پنل با دایرکت ادمین و پلسک

زمان مطالعه: 8 دقیقه
انتشار :
۱۴۰۰-۰۸-۰۸

 بررسی تفاوت های کنترل پنل هاست سی پنل با دایرکت ادمین و پلسک با نوین هاست : وقتی نیاز به یک کنترل پنل هاست خوب برای هاست اشتراکی، سرور مجازی یا سرور اختصاصی خود پیدا کردید ، باید بین ۳ کنترل پنل اصلی  Cpanel، DirectAdmin  و Plesk  یکی را انتخاب نمایید .

تفاوت کنترل پنل هاست سی پنل با دایرکت ادمین و پلسک

مقایسه و تفاوت های کنترل پنل هاست سی پنل با دایرکت ادمین و پلسک

 کنترل پنل به شما کمک می کند تا مدیریت تمامی جوانب سرور بدون نیاز به خط فرمان و یا سایر ابزار ها را بهتر انجام دهید . از طریق کنترل پنل می توانید لاگ سرور را مشاهده نمایید ، دیتابیس ها و یوزر ها را حذف و اضافه نمایید، اسکریپت های رایج را نصب نمایید. ایمیل هایتان را پیکربندی کنید، و بیشتر کار های روزانه نگهداری سرور شامل بکاپ گیری و بازگردانی بکاپ را انجام دهید.

زمانیکه کنترل پنلی را انتخاب می نمایید یکی از مشکلات اصلی انتقال و جابه جایی بین این کنترل پنل ها می باشد . این مهم است که اگر بخواهید پس از صرف زمان و هزینه سایت خود را به هاست دیگر و با کنترل پنل دیگر انتقال دهید به مشکل نخورید و پلن مناسبی را انتخاب نموده باشید. در این پست برسی به برخی از تفاوت های اصلی میان کنترل پنل های مختلف مانند ( cpanel , directadmin و plesk ) خواهد شد و جزعیات بیشتری برای کسانی که به منظور استفاده برای هاست اشتراکی می خواهند اشاره شود موجود است .

تفاوت رابط کاربری کنترل پنل سی پنل با دایرکت ادمینو  پلسک

اصلی ترین و مهم ترین موردی که در انتخاب شما تاثیر خواهد داشت، طراحی رابط کاربری کنترل پنل می باشد. قطعا احساس خوبی نسبت به رابط های قدیمی  نخواهید داشت ، اما انتظار دارید برای مدیریت هاستینگ خود یا مدیریت یوزر ها و پلن های مختلف اکانت های نمایندگی تان تمامی چیز هایی که نیاز دارید به آسانی در اختیارتان باشد. Cpanelدو قسمت اصلی دارد ، رابط سمت کاربر (Cpanel) و ناحیه مدیریتی (WHM) در زیر می توانید ۲ تصویر مربوط به این ۲ قسمت را مشاهده کنید :

رابط کاربری کنترل پنل سی پنل

تفاوت کنترل پنل هاست سی پنل با دایرکت ادمین و پلسک

تفاوت کنترل پنل هاست سی پنل با دایرکت ادمین و پلسک

تفاوت کنترل پنل هاست سی پنل با دایرکت ادمین و پلسک

کنترل پنل کاربر یا هاست کاربر

کنترل پنل کاربر یا هاست کاربر

کنترل پنل نمایندگان

تفاوت کنترل پنل هاست سی پنل با دایرکت ادمین و پلسک

کنترل پنل مدیر اصلی سرور

کنترل پنل مدیر اصلی سرور

سازگاری کنترل پنل سی پنل، دایرکت ادمین و پلسک با سیستم عامل

اهمیت دارد که محصولی را مورد انتخاب قرار دهید که به خوبی با سیستم عامل شما کار کند و سازگار باشد. حتی اگر هر یک از این کنترل پنل ها رابط کاربری گرافیکی که خلاصه ی عملکرد اساسی یک سرور می باشد را ارائه دهند ، باز هم باید با سیستم عاملی که در حال اجرا بر روی آن سرور می باشد هماهنگی و سازگاری داشته باشند.

 در صورتیکه بخواهید افزونه های برخی از فروشندگان را نصب نمایید، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که آن افزودنی ها با محیط خود سازگاری داشته باشند. بنابر این نیاز های شما و تجربه تان نقش بزرگی در تعیین اینکه کدام کنترل پنل میزبانی وب را برای ادامه ی کار انتخاب کنید دارند.

کنترل پنل Cpanel

به طور کلی، Cpanel  منحصرا بر روی سیستم های لینوکسی قابل اجرا می باشد و به طور رسمی از ۳ ورژن لینوکس  CenOS، CloudLinux  و RedHat پشتیبانی می نماید. با وجود این محدودیت این کنترل پنل بسیار استفاده می شود زیرا استفاده از لینوکس در بازار سرور ها بسیار رواج پیدا کرده است .

بنابر این اگر تجربه ی خود را به سمت ویندوز سرور متمایل کنید، Cpanel  کنترل پنل مناسبی برای رفع نیاز های شما نمی باشد , چندین سال قبل Cpanel محصولی را منتشر کرد که در مرحله ی توسعه Enkompass نامیده شد که به معنی تفسیر یک ویندوز از Cpanel  بود. متاسفانه این محصول هرگز مورد توجه لازم قرار نگرفت تا بنابر این تولید آن متوقف گردید و دیگر بروز رسانی نشد. در نهایت این محصول به مرحله ی پایانی عمر خود در اوایل سال ۲۰۱۴ رسید.

کنترل پنل Plesk

برخلاف Cpanel ، Plesk  پشتیبانی بیشتری از تنوع بیشتر سیستم عامل ها ارائه می دهد. علاوه بر سه ورژن لینوکس، که توسط Cpanel پشتیبانی می شود ، Plesk  می تواند بر روی  Ubuntu، Debian و OpenSuse نیز اجرا گردد. اما در جایی که این کنترل پنل می تواند خود نمایی و رقابت را انجام دهد، در پشتیبانی از ویندوز می باشد. علاوه بر این ها Plesk تنها کنترل پنلی می باشد که پشتیبانی از ویندوز را ارائه می دهد. به این معنی که انتخاب این پلتفرم از میان ۳ کنترل پنل نامبرده مطلوب می باشد.

کنترل پنل DirectAdmin

مثل Cpanel، DirectAdmin نیز فقط بر روی سیستم های لینوکسی و به طور ویژه فقط ورژن های RedHat، CentOs، FreeBSD و Debian اجرا می شود. بدین معنی که با داشتن یک سرور لینوکسی برای شما طیف وسیعی از گزینه ها در کنترل پنل میزبانی فراهم خواهد بود. 

بخش مدیریت / سمت کاربر و کارکرد در کنترل پنل سی پنل با دایرکت ادمین و پلسک

در میان تفاوت کنترل پنل هاست سی پنل با دایرکت ادمین و پلسک ، اگر شما از Cpanel بعنوان مشتری استفاده می کنید معمولا نام WHM را نشنیده اید. WHM  نسخه ی Backend از Cpanel می باشد و نرم افزاری می باشد که توسط مدیران سرور ها استفاده می شود و برای اجرای عملیات های مدیریت و کنترل سرور مورد استفاده قرار می گیرد که کاربران Cpanel قادر به انجام آن ها نمی باشند .

 اگر شما مشتری باشید که به تازگی یک سرویس هاست پربازدید تهیه کرده باشید نیز هرگز محیط WHM را نخواهید دید. با ترکیب نام کاربری و گذرواژه می توانید به طور مستقیم وارد Cpanel بعنوان یک کاربر معمولی یا نماینده شوید. گزینه های موجود در WHM به قدری جامع و مفصل می باشد که نمی دانید از کجا باید شروع کنید. دو محصول دیگر – پلسک و دایرکت ادمین – به چندین نوع تقسیم نمی شوند. آنچه می توانید انجام دهید یا نمی توانید انجام دهید کاملا وابسته به سطح دسترسی اختصاص داده شده به شما می باشد. رابط کاربری در تمامی سطوح دسترسی (کاربر،نماینده،مدیریت سرور) تاحدی مشابه می باشد.

ویژگیهای سمت کاربر

نمایندگان فروش

Cpanel

Plesk

DirectAdmin

قابلیت پیکربندی پکیج های نمایندگی

بله

بله

بله

تجربه نمایندگی فروش برند CSS

خیر

بله

بله

معروفیت برند

Cpanel

Plesk

DirectAdmin

قالب مبتنی بر CSS

خیر

بله

بله

بسته های چند زبانه

بله

بله

بله

صرفه جویی در زمان

Cpanel

Plesk

DirectAdmin

Manage all daemons from one screen

خیر

خیر

خیر

صفحه ی نمایش سلامت کل سیستم

خیر

خیر

خیر

نصب مبتنی بر RPM سریع

۳۵ دقیقه

۲۰ دقیقه

N/A

پوشش کامل API (SOAP, XMLRPC, and CLI interfaces)

خیر

XML و CLI

خیر

پایگاه داده

Cpanel

Plesk

DirectAdmin

مدیریت پایگاه داده، یوزر ها و دسترسی ها

بله

بله

بله

یکپارچه گی PHPMyAdmin

بله

بله

بله

مشاهده و حذف کوئری های درحال اجرا

خیر

خیر

خیر

پشتیبانی از PostgreSQL

بله

بله

خیر

ایمیل ، اسپم ، ویروس

Cpanel

Plesk

DirectAdmin

میل باکس، فورواردر، حجم قابل پیکربندی

بله

بله

بله

فیلتر اسپم قابل پیکربندی

بله

بله

بله

محافظت از ویروس های ایمیل

بله

بله

محدود

رکورد های DKIM و SPF

بله

محدود

بله

لیست سفید و سیاه

بله

بله

بله

عیب یابی

Cpanel

Plesk

DirectAdmin

نمایش دهنده ی لاگ ها

بله

بله

بله

ویژگی کنترل از راه دور ایمن

بله

بله

خیر

تشخیص مشکل/اخطاریه/تعمیر سیستم

  • خیر
  • بله
  • خیر

آمار گرافیکی لحظه ای استفاده ی سیستم

محدود.

محـدود

مـحدود

ویژگی های مقیاس پذیری

Cpanel

Plesk

DirectAdmin

دسترسی بالا با لود متعادل

خیر

خیر

خیر

MySQL Server خارجی (یک یا چندتا)

خیر

بله

خیر

File Server خارجی

خیر

بله

خیر

DNS syncronization خارجی

بله

بله

خیر

گراف لحظه ای از clustered servers

خیر

خیر

خیر

پشتیبانی نرم افزار

Cpanel

Plesk

DirectAdmin

DNS

BIND

MSDNS OR BIND

BIND

E-mail

EXIM

VARIOUS OPTIONS

EXIM

Firewall

CSF

IPTABLES

IPTABLES

تفاوت امنیت کنترل پنل های سی پنل با دایرکت ادمین و پلسک

مدل امنیتی Cpanel ، Plesk  و DirectAdmin در روش  دسترسی های مختلف برای اکانت های مختلف و زیر اکانت ها استفاده می شود و کاملا متفاوت می باشد.

Cpanel

Plesk

DirectAdmin

میانگین روز ها ی لازم جهت تشخیص و یافتن مشکلات

۹

۱

۰

میانگین روز های لازم جهت حل و رفع مشکلات

۲۸

۹

۶۴

مالکین سایت ها بتوانند کاربران فرعی ایجاد کنند

خـیر

خیـر

خـیر

مدیریت سرور و سطح نماینده کاربران فرعی

خـیـر

بلـه

خیـر

تنظیمات سطوح دسترسی برای تمام کاربران فرعی

خـیـر

بـله

خـیر

کنترل پنل Cpanel

با Cpanel/WHM شما باید کسی باشید که می توانید به WHM دسترسی داشته باشد و بتواند اکانت های Cpanel منحصر بفرد برای هر یوزر ایجاد نماید. قابلیت های هر اکانت و منابع آن بسته به نوع پکیجی که به آن اختصاص داده شده است قابل استفاده می باشد.

کنترل پنل Plesk

Plesk از طرفی دیگر مفهوم واقعی (Subscriptions) را ارائه کرده است. هر اشتراک به پلن سرویسی خاص که منابع مورد نیاز هر کاربر را برطرف می سازد مرتبط است.

کنترل پنل DirectAdmin

دایرکت ادمین نیز مفهوم پکیج ها را به خوبی نمایان کرده است که به کاربران اختصاص داده می شود. یوزر های جدید را می توان هم از طریق نمایندگی و هم از طریق ادمین ایجاد کرد. دایرکت ادمین در بین این ۳ محصول از لحاظ فنی و پیاده سازی متفاوت می باشد. این موضوع دلیلی است که انتقال بین این پلتفرم ها را مشکل ساز می کند و یافتن مجموعه ای از پارامتر های متقابل و متناظر بین آن ها، بسیار دشوار می باشد. به صورت پیشفرض، تقریبا نصب تازه ی هرکدام از این کنترل پنل ها مشکلات امنیتی خواهد داشت ، تقریبا نصب تازه ی هر کدام از این کنترل پنل ها مشکلات امنیتی خواهد داشت و شما نیاز دارید که لیستی از بهترین شیوه ها برای هر کنترل پنل که در سرور تان نصب کرده اید را بررسی کنید.

زمان لازم جهت رفع این مشکلات پیش رو می باشد. در گزارش ارائه شده در Rackspace نشان داده شده است که کنترل پنل Plesk از میان این ۳ کنترل پنل مورد بحث در این مقاله ، پیشی گرفته و این امتیاز را به وسیله ی تفاوت مهمی که در زمان لازم برای رفع مشکلات امنیتی نیاز دارد بدست آورده است.

قابلیت استفاده در CPanel،DirectAdmin و plesk

در تفاوت کنترل پنل هاست سی پنل با دایرکت ادمین و پلسک باید به نکات زیر توجه داشته باشیم :

کنترل پنل Cpanel

Cpanel و WHM ، بسیار قدرتمند ، انعطاف پذیر و تعداد گسترده ای از گزینه ها ی کاربردی توسط این ترکیب را برای ایجاد یک رابط کاربری تقریبا کامل نسبت به دو کنترل پنل دیگر ارائه شده است. WHM و CPanel دو پلتفرم Backend هستند بدین معنی که بسیاری از پیچیدگی های رو به روی کاربران معمولی و مدیران سرور ها را مجزا می کند و در کارایی و سادگی کار با این محیط ها بهبود بالایی داشته است.

کنترل پنل Plesk

زمانیکه پلسک آمد، طرح بسیار تمیز و زیبایی یافت شد که بهتر از Cpanel بود. این واقعیت که اختلاف زیادی بین Backend و Front-end آن وجود ندارد سیستمی را به شما می دهد که مسلما برای استفاده ساده و راحت خواهد بود.

کنترل پنل DirectAdmin

دایرکت ادمین اما دارای رابط کاربری می باشد که راحت تر و ساده تر از همه می باشد . از بین این ۳ کنترل پنل ، فقط یکی است که در سهولت و استفاده همراه با سادگی محیط کاربری منحصر بفرد بوده و گزینه ی مناسب برای خرید هاست می باشد.

بازخوردها
مقالات مرتبط
مزایا و معایب مجازی ساز KVM
مجازی ساز KVM چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حافظه NVMe چیست؟
حافظه NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه