• ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن
  • ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن

پنج دیدگاه کلیدی در خصوص رایانش ابری

پنج دیدگاه کلیدی در خصوص رایانش ابری

نگرانی های دائمی فروشندگان و کاربران سیستمی هنگامی که تنها یک نسخه از اطلاعات ذخیره شده ی خود در سرور ابری دارند: نوین هاست در این مطلب به ذکر برخی از دیدگاه ها و نظرات صاحبان حرف و مشاغل مختلف در خصوص کار با سرور ابری و رایانش ابری ، می پردازد.

 

 

رایانش ابری در سال ۲۰۱۸ با تثبیت جایگاه خود در بازار ، به یک پلت فرم ضروری برای کسب و کارهایی که قصد داشتند خدمات جدید و نوآورانه ارائه کنند ، تبدیل شد. اما هنوز راه زیادی تا آنکه سیستم های عامل موجود بر روی سرور مجازی به یک ابزار معمول در دنیای کسب و کار تبدیل شوند ،باقی مانده است. آیا در سال ۲۰۱۹ به این مرحله خواهیم رسد؟ ۵ کارشناس نظرات خود را در خصوص نکات کلیدی که باید در خصوص تحول و پیشرفت سرور ابری در سال آینده مد نظر قرار دهیم ، مطرح می کنند.

 

۱. قابلیت حمل و نقل و جابجایی اهمیت فراوانی خواهد یافت.

 

جرج پتری ، معاون پژوهشی یک مرکز تحقیقاتی معتقداست که با استفاده ی هر چه بیشتر از سرور مجازی بیشتر به آن وابسته می شویم و این وابستگی مسائلی را در سال ۲۰۱۹ و پس از آن به همراه خواهد داشت. وی می گوید:” استفاده از سرور مجازی به قدری آسان است که حتی در صورت نیاز یک کسب و کار به عدم استفاده از این سرور نیز مردم لزوماً به مشکلات ترک آن فکر هم نمی کنند. ”

 

از نظر پتری برخی مدیران پذیرفته اند که بخشهای خاصی از کارهای خود را فقط با یک شرکت یا فروشنده انجام دهند. با این حال وقتی که سرور مجازی بخش عمده ای از خدمات تجاری را ارائه نماید ، بیشتر مردم درمی یابند که نیاز به داشتن حق انتخاب و امکان تغییر و جایگزینی برنامه ها دارند.

 

او معتقد است بدین ترتیب ، در آینده ایده ی قابل حمل بودن و داشتن قابلیت جایگزینی برنامه ها اهمیت زیادی خواهد داشت. به گفته ی وی : “برخی از مسئولان صنایع نیز بخصوص در حوزه ی مالی خواهان این قابلیت هستند و به بانکها پیشنهاد می دهند که که برای خروج از یک سرور ابری و انتقال به سرور ابری دیگر استراتژی مشخصی داشته باشند. ”

 

۲. شرکتهای زیرک برای ایجاد یک نسخه ی منفرد از اطلاعات کامل و دقیق خود برنامه ریزی می کنند.

 

Amit Apte ، مدیر بین الملل یک مجتمع دیجیتال معتقد است که هر شرکت فضای زیادی از یک سرور ابری را درگیر می کند . وی می گوید باید به SaaS (ارائه ی نرم افزار به عنوان خدمات ) به عنوان راهی برای پیشرفت نگاه کرد. او می گوید:” SaaS چون راه حلهای منحصر بفرد بسیاری برای موضوعات مختلف همچون اتوماسیون فروش ، مدیریت توزیع و … دارد ، جذاب است .

 

به عقیده ی وی چالش اصلی در کار با SaaS، وارد کردن اطلاعات به اپلیکیشنهای SaaS و گرفتن اطلاعات از این اپلیکیشنهاست. در این حالت هر شرکت به صورت بالقوه چندین اپلیکیشن و محل ذخیره دارد که باید آنها را مدیریت کند.

 

Apte می گوید:” بخشهایی از شرکت شما قصد دارند که اطلاعات موجود در سرور ابری را افزایش دهند. این سبب بروز مشکل می شود ، چرا که قبلاً تمام اطلاعات شما در یک سیستم نگهداری می شد ، اما امروزه اطلاعات از سیستم خارج شده و در یک سرور ابری نگه داشته می شوند. بدین شکل ممکن است زمانی که بطور ناگهانی یک نسخه ی کامل از اطلاعات را بخواهید ، چنین نسخه ای را در دسترس نداشته باشید.

 

۳. استراتژیهای هیبریدی که مبتنی بر امکانات داخلی شرکت است ، همچنان ادامه خواهد داشت.

 

Alan Talbot که از اواخر سال ۲۰۱۶ مدیریت ارشد یک شرکت را به عهده گرفته است و از زمان تصدی این مسئولیت زیرساختهای این شرکت را متحول کرده است، مدیریت IT را دوباره به داخل شرکت آورده است و بر طبق نظر او ، شرکت بر روی دو data center سرمایه گذاری کرده است. وی با این کار نشان داده است که کنترل زیرساختهای شرکت درست به اندازه ی توجه به سرور ابری برای مسئولین آن شرکت اهمیت دارد.

 

Talbot معتقد است که آن شرکت با همه ی بزرگی و گستردگی ، هنوز به منزله ی یک قطره در دریاست و می گوید : گاهی اوقات داشتن یک هاست در داخل سیستم شرکت،عملی تر و اقتصادی تر از این است که هر برنامه را به عنوان یک سرویس جداگانه از سرور ابری دریافت کنیم. به نظر وی اگر بخواهیم یک استراتژی IT قابل انعطاف داشته باشیم ، بهتر است که فقط از سرور ابری به عنوان ارائه دهنده ی خدمات استفاده نکنیم.

 

استفاده از تکنولوژی موجود به ما چابکی بیشتری می دهد. می توانیم هم یک اپلیکیشن را با تمام قابلیتها و انعطاف پذیریهایش بر روی سیستم داخلی شرکت داشته باشیم ؛ و هم در موارد دیگر که جایگزین قابل قبولی در سیستم داخلی شرکت وجود ندارد ، از سرور ابری استفاده کنیم. در حقیقت نیازی نیست که امکانات موجود را از نو در سرور ابری بسازیم.

 

۴. سرور ابری نسل آینده ی تکنولوژی را به وجود خواهد آورد.

 

Alex Hilton که مدیر ارشد یک مجتمع صنعتی است و در این مجتمع از تکنولوژی سرور ابری استفاده می کند ، می گوید : بزرگترین مزیت خرید تکنولوژی بر حسب نیاز این است که در این صورت کسب و کارما می تواند از سرور ابری استفاده کند ، پیشرفت کند و هرگز دچار رکود نشود.

 

وی معتقد است که مسئولین CIO باید برنامه ی سه سال آینده ی خود را به صورت یک برنامه ی سیال و منظم طراحی کنند که بطور منظم موضوعات زیر را مورد ارزیابی قرار دهد: کسب و کار ما با چه چالشهایی روبرو خواهد شد؟ رقبای ما چکار می کنند؟ چگونه می توانیم سرعت شرکت را در دستیابی به نتایج بهتر افزایش دهیم ؟ و با چه سرعتی می توانیم تغییرات جدید را بپذیریم؟

 

سرور ابری به وجود آورنده ی موج بعدی تکنولوژی و زمینه ساز تمام پیشرفتهای فعلی است ؛ پیشرفتهایی همچون هوش مصنوعی ، یادگیری ماشینی ، اتوماسیون فرایند روباتیک ، یادگیری عمقی ، اینترنت اشیاء ، رایانش edge و blockchain . اما ایجاد و پذیرش تکنولوژیهای جدید باید بر اساس نیاز بازار کسب و کار باشد نه فقط به خاطر خود تکنولوژی.

 

۵. فروشندگان سعی می کنند تا به عنوان CIOs که به دنبال ایجاد تکنولوژی هستند ، کنترل بازار را در دست بگیرند.

 

Luke Christisone ، کارمند ارشد واحد اطلاعات و تکنولوژی یک شرکت است ، وی معتقد است که استفاده از خدمات مبتنی بر سرور ابری با تأکید ویژه بر سه بخش SaaS ،PaaS ( ارائه ی پلت فرم به عنوان خدمت ) و IaaS (ارائه ی زیر ساخت به عنوان خدمت ) در چند سال آینده سرعت بیشتری خواهد گرفت. وی همچنین بیان می کند که مالکیت اطلاعات نقش کلیدی خواهد داشت و پلتفرمهای ابری عمده برای به دست آوردن کنترل و مالکیت اطلاعات با یکدیگر به رقابت می پردازند.

فروشندگان سیستمها سعی می کنند با استفاده از استراتژی خاص خود در زمینه ی اطلاعات ، این مالکیت را حفظ کنند. بر اساس این استراتژی ، اطلاعات تنها در داخل سیستم قابل استخراج هستند و نمی توان آنها را به محیط و سیستم دیگری منتقل کرد. تأثیر این تصمیم استراتژیک این است که آنها تلاش می کنند تا شرکتها را مجاب کنن تا کلیه ی خدمات SaaS ، PaaS و IaaS را از یک مرکز واحد دریافت کنند.

 

وی رقابت موجود در رایانش ابری را به عنوان نشانه ی آخرین مرحله از تحول مستمر صنعت IT می داند. در حالیکه ، در حال حاضر تمام توجهات به سرور ابری است ، مسئولین CIO بیش از پیش به دو محصول جدید تکنولوژی یعنی رایانش edge و کوانتوم می اندیشند.

 

طبق نظر Christison قدرت پردازش دستگاههای هوشمند نشان دهنده ی آن است که رایانش edge را باید به عنوان یک واقعیت بپذیریم. و در نهایت ما شاهد دوره ی رایانش کوانتوم خواهیم بود. در این دوره رقابت بر سر پردازش دستگاههای هوشمند در یک محیط چندبخشی و پراکنده خواهد بود . اما خبر خوب این است که در آن دوره نیز شرکتها می توانند با استفاده از رایانش کوانتوم ، معاملات بسیار ظریف را با سرعتی استثنایی انجام دهند.

نوشته مشابه

ثبت نظر