نکات بهینه سازی سرور مجازی

زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار :
۱۳۹۸-۰۵-۰۷

در این مقاله با ۵ نکته جهت بهینه سازی عملکرد سرور مجازی آشنا خواهیم شد.

سرور مجازی تکنولوژی بسیار قدرتمندی است که با استفاده از آن می‌توانید به‌راحتی کسب‌وکار خود را گسترش دهید. سرور مجازی بسیاری از ویژگی‌های سرور اختصاصی را ارائه می‌دهد؛ با این تفاوت که نسبت به سرور اختصاصی بسیار ارزان‌تر بوده و مدیریت آن‌هم ساده‌تر است.

 

به‌ منظور بهره بردن از تمام مزایای سرور مجازی ، بهتر است راهی پیدا کنیم که بتوانیم عملکرد آن را بهینه کنیم. علاوه بر این، بسیاری از تنظیمات برنامه‌های سرور مجازی مانند آپاچی، پایین‌تر از میزان عملکرد مورد انتظار شما هستند. همچنین مواردی هستند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها زمان بارگذاری سایت را کاهش داده و عملکرد آن را بهبود دهید. این موارد شامل حافظه‌ی موقت، تجزیه‌وتحلیل معیارهای عملکرد و به‌کارگیری شبکه توزیع محتوا (CDN) است.

 

۱. پیکربندی آپاچی را بهینه کنید :

بهبود عملکرد سرور مجازی را با بهینه‌ سازی پیکربندی «آپاچی» ( Apache ) شروع کنید. پیکربندی ضعیف آپاچی باعث استفاده‌ی بیهوده از اکثر منابع سرور شده و درنتیجه بر تمام فرآیندها تأثیر منفی می‌گذارد. عملکرد سرور را می‌توانید با بهبود تنظیماتی مانند StartServers, KeepAlive, MaxClients, و MaxRequestsPerChild آغاز کنید.

در پایین به برخی از این تنظیمات اشاره خواهیم کرد:

StartServers :

این دستورالعمل، تعداد فرآیندهای سرور هنگام راه‌اندازی را تعیین می‌کند. مقدار StartServers در سرور مجازی عدد ۵ توصیه شده است.

 

KeepAlive :

گزینه‌ی KeepAlive باید همواره «روشن» باشد، مگر این‌که سرور درخواست‌های زیادی را به‌طور هم‌زمان از تعداد زیادی IP داشته باشد. در سرورهای با حجم بالا یا سرورهای Load balanced این گزینه بهتر است «خاموش» باشد تا بازدهی سرور بالاتر برود. مقدار ۱۰۰ برای MaxKeepAliveRequests در سرور مجازی توصیه می‌شود. برای KeepAliveTimeout هم توصیه می‌شود تا مقدار آن را به ۵ کاهش دهید.

 

MaxClients :

این گزینه تعداد درخواست‌های هم‌زمان را محدود می‌کند تا سرور راحت‌تر بتواند به آن‌ها پاسخ دهد. درخواست‌های مازاد بر این محدوده در صف قرار خواهند گرفت تا سرور بتواند به درخواست‌های قبلی پاسخ داده و سپس به سراغ درخواست‌های بعدی برود. مقدار توصیه شده برای MaxClients در سرور مجازی عدد ۱۵۰ است .

 

MaxRequestsPerChild :

این دستورالعمل تعداد درخواست‌هایی که یک Child server شخصی می‌تواند مدیریت کند را محدود می‌کند. در سرور مجازی مقدار این گزینه ۳۰۰ توصیه شده است.

 

۲. ورژن MYSQL را به‌روز نگه دارید

به‌روزرسانی ورژن MYSQL باعث می‌شود عملکرد سرور مجازی تا حد ممکن بالا رفته و امنیت آن تضمین شود. البته به‌روزرسانی ورژن MYSQL مقداری دشوار بوده و نیازمند تجربه و دانش کافی است؛ بنابراین چنانچه دانش کافی را در این زمینه ندارید، کارشناسان فنی فناوران شبکه سینداد به‌صورت شبانه‌روزی برای پشتیبانی از سرویس‌های شما آماده هستند.

 

۳. محتوای خود را Cache کنید

Chash کردن روشی دیگر برای بهبود عملکرد سرور مجازی است. درخواست پیوسته‌ی فایل‌های استاتیک به یک منبع سنگین تبدیل شده و منجر به کاهش عملکرد می‌شود. با Cash کردن این فایل‌ها در حافظه‌ی RAM، می‌توانید سرعت پردازش را بالا برده و تأخیر را توسط ذخیره‌ی موقت داده‌ها کاهش دهید. نرم‌افزارهای Caching مانند Vatnish و Memcached عملکرد وب‌سایت‌های دینامیکی را افزایش داده و به سایت‌هایی که به دیتابیس وابسته‌ هستند، کمک می‎‌کنند.

 

۴. محتوای خود را بهینه کنید

روش‌های زیادی برای بهینه‌ سازی محتوای سایت وجود دارد. بدین منظور بهترین راه استفاده از ابزارهای رایگان و آنلاین بوده که مشکلات سایت شما را شناخته و پیشنهاد‌هایی را برای بهبود وضعیت به شما ارائه می‌دهند. ۲ ابزار معروف عبارت‌اند از: Google’s PageSpeed و WebPageTest.org. استفاده از این دو ابزار می‌تواند باعث افزایش سرعت و عملکرد سایت شما شود. این ابزارها سایت شما را در محدوده‌ای از معیارهای عملکرد قرار می‌دهند و بازخورد دقیقی در مورد نحوه‌ی بهبود تنظیمات back-end و front-end سرور در اختیار شما قرار می‌دهند.

 

۵. از شبکه توزیع محتوا استفاده کنید

انتقال داده‌ها در بستر اینترنت زمان‌بر است. به‌خصوص هنگامی‌که بازدیدکنندگان وب‌سایت شما در نقاط دوردست جغرافیایی حضور داشته باشند. در این حالت هم درخواست بازدیدکننده و هم پاسخ آن طولانی خواهد شد. همان‌طور که قبلاً توضیح دادیم، شبکه توزیع محتوا یا CDN سرویسی است که محتوای استاتیک شما را در چندین سرور در نقاط مختلف جغرافیایی ذخیره می‌کند. بدین ترتیب هنگامی‌که یک بازدیدکننده درخواستی را ثبت می‌کند، محتوای استاتیک از نزدیک‌ترین موقعیت به سمت او فرستاده می‌شود.

 

درنتیجه محتوا سریع‌تر به دست کاربر می‌رسد و وب‌سایت سریع‌تر بارگذاری می‌شود. علاوه ‌بر این، با واگذاری بخش اعظمی از محتوا به سرورهای دیگر، سرور شما می‌تواند سرویس‌های دیگر را بهتر ارائه دهد.

 

سخن آخر

با مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید در بهینه ‌سازی عملکرد سرور مجازی خود نقش مهمی را ایفا کنید. با انجام مراحل بالا، سرور مجازی شما هم سریع‌تر کار می‌کند و هم بازدهی آن بالاتر می‌رود. بهبود پیکربندی آپاچی، به‌روزرسانی MYSQL، عملیات Caching، بهینه ‌سازی محتوا و شبکه توزیع محتوا همگی راه‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند تا زمان بارگذاری سایتتان را کاهش دهید و درنتیجه بازدیدکنندگان شما تجربه مشتری بهتری داشته باشند.

بازخوردها
مقالات مرتبط
مزایا و معایب مجازی ساز KVM
مجازی ساز KVM چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حافظه NVMe چیست؟
حافظه NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه