• ثبت نام
 • ورود
 • 49624 - 021 تلفن
 • ثبت نام
 • ورود
 • 49624 - 021 تلفن

فناوری سرور و هاست ابری

فناوری سرور و هاست ابری

فناوری سرور و هاست ابری

 

انسان همیشه سعی داشته کارهای روتین و ساده خود را به ماشین ها سپرده و اهداف والاتر خود را دنبال کند, برای همین به کامپیوتر ها روی آورد, اما با پیشرفت روز افزون تکنولوژی, مدیریت خود کامپیوتر ها هم نیاز به اتوماسیون پیدا کرد, بدین ترتیب, سیستم های مانیتورینگ و مدیریتی شبکه به وجود آمدند, هم اکنون تعداد سرور های موجود در دیتاسنتر های جهان به چندین میلیون عدد رسیده است, مایکروسافت به تنهایی بیش از یک میلیون سرور اختصاصی در دیتاسنتر های اختصاصی خودش نگهداری میکند, تنها یکی از دیتاسنتر های اپل در Ashburn آمریکا بیش از ۱۴ مگاوات برق مصرف میکند, مدیریت چنین حجم بالایی از سرور اختصاصی و سرور مجازی توسط نیروی انسانی به هیچ وجه منطقی نیست, حفظ کردن آیپی و پسورد تک تک این سرور ها, و پیکربندی تک تک آنها بسیار دشوار است, لذا مفهومی با عنوان IAAS یا Infrastructure as a service به وجود آمد, با ایده “زیرساخت به عنوان سرویس” شما تمام دیتاسنتر با تمام چند هزار سرور اختصاصی کولوکیشن شده در آنرا به صورت یکپارچه میبینید, اگر قصد دارید یک سرور مجازی با سیستم عامل و سرویس های مشخص ایجاد کنید, کافیست مشخصات خرید سرور مجازی مورد نظر را وارد کنید, یا اصلا انتخاب را به خود مشتری بسپارید و شاهد تحویل خودکار و دریافت آنلاین مبلغ باشید, سرویس در انتهای دوره خود به خود تمدید یا تعلیق خواهد شد, در واقع تا وقتی مشکل جدی ای در مرکز داده رخ ندهد, نیاز چندانی به سر و کله زدن مستقیم با سرور ها نخواهید داشت.

 

این مفهوم به همینجا ختم نمیشود, با درک کارایی مفهوم IAAS, چرا سایر سطوح را به این شکل خودکار نکنیم؟ مفهومی به نام Anything as a Service یا XaaS مطرح میشود, تا تمام سرویس هایی را که میتوان به صورت تک به تک توسط انسان مدیریت کرد, به تکنولوژی ابری بسپاریم.

 

فناوری ابری مخصوصا در سرور مجازی ایران ، در اصل راهکاری نوین برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی به صورت مدیریت شده و خودکار است که ممکن است توسط نرم افزار ها و فناوری های مختلفی از قبیل Docker, Open Stack, AWS میسر شود, علت استفاده از کلمه ابر, به خاطر این است که فرآیند های طاقت فرسای مدیریت و آماده سازی سرویس ها (که هر مدیر سروری از به یاد آوردن آن وحشت دارد) را پشت یک پنل مدیریتی زیبا و ساده پنهان میکند, در واقع جزییات فنی از دید کاربری نهایی پنهان است و لایه‌ای از انتزاع را بین این جزئیات فنی و کاربران نهایی به وجود می‌آورد, در واقع همانطور که با وصل کردن دوشاخه به برق, میتوانید الکتریسیته دریافت کنید, بدون آنکه نیاز باشد از جزییات نیروگاه, شبکه انتقال برق, و سیم کشی ساختمان اگاه باشید, با داشتن فناوری ابری میتوانید از هدف اصلی و علت وجود هر سرویس, بدون نیاز به داشتن دانش فنی زیرساخت پیش نیاز آن, از سرور ابری بهره برداری کنید.

 

نوین هاست با ارائه انواع مختلف سرویس میزبانی روی اینترنت متناسب با هر بودجه، امکان معرفی موسسه شما بر روی اینترنت را فراهم آورده است سرورهای پر سرعت نوین هاست جایگاه مناسبی برای سایت شما می باشند. در حال حاضر نوین هاست مجهز به چندین سرویس دهنده اختصاصی بوده و کلیه سرور ها در آلمان و ایران نگهداری می شوند . یکی از ویژگی های بارز هاست سی پنل ایران ، سرعت لود بسیار بالا میباشد. نوع معماری سیستم عامل هاست سی پنل نوین هاست ابری (کلود) میباشد وهر کاربر منابع اختصاصی خود را با بالاترین امنیت و کیفیت خواهد داشت.

 

حال این راهکار در ابعاد مختلفی پیاده سازی میشود که در زیر به مهم ترین آنها میپردازیم:

 

 • SaaS Software a service: یک مدل توزیع نرم افزار که ارائه دهنده برنامه های کاربردی را روی آنها میزبانی کرده و از طریق شبکه و اینترنت در اختیار کاربر نهایی قرار میدهد. 
 • PaaS Platform a service: مدلی است که ارائه دهنده سکو و پلتفرم توسعه نرم افزارو حتی طراحی سایت را بر روی زیرساخت خود فراهم کرده و از طریق اینترنت در اختیار کاربر نهایی قرار میدهد.
 • IaaS Infrastructure a service: مدلی که ارائه دهنده سرور ها, فضای ذخیره سازی, و سایر منابع پردازش مجازی را میزبانی کرده و از طریق محیط کاربری مناسب در بستر اینترنت و قالب سرور مجازی, هاست , یا سایر مدل های ابری در اختیار کاربر نهایی میگذارد. 
 • CaaS Communications as a Service: ارائه دهنده با تهیه تمام سخت افزار و زیرساخت لازم, ارتباط صوتی, متن و تصویری را با کیفیت مناسب برای کاربر نهایی تضمین میکند. 
 • DBaaS Database as a Service: ارائه دهنده وظیفه نگهداری, پایداری, و تامین سخت افزار سیستم پایگاه داده را بر عهده گرفته و کاربر نهایی تنها با محیط پایگاه داده مواجه است. 
 • Maas Metal as a Service: در این مدل, زیرساخت و سرور اختصاصی در قالب سیستم اتوماسیون Bare Metal به حالت خودکار در آمده و میتوانید عناصر ابری را به طور خودکار و یکپارچه ایجاد و میدیرت کنید.
 • Maas Malware as a Service!!: بله, اشتباه نخوانید, امروز بد افزار نیز به عنوان یک سرویس قابل ارائه است, شما با پرداخت مبلغ مشخصی, میتوانید حمله مورد نیاز با پهنای باند کافی را به سمت سایت مقصد سفارش دهید.
 • Maas Monitoring as a Service: ارائه دهنده زیرساخت و نرم افزار نظارت بر شبکه و سیستم را فراهم کرده و درقالب پنل و سرویس مانیتورینگ در اختیار کاربر نهایی قرار میدهد.

 

فناوری سرور و هاست ابری

نوشته مشابه

ثبت نظر