عامل واقعی رشد سرور ابری چیست؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار :
۱۳۹۸-۰۴-۳۱

دیدگاه ـ نزدیک به ۲۰ سال است که سرور ابری به شکل های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد، ( اگر مفهوم رایانش که متخصصی به نام جان مک کارتی در دههٔ ۱۹۶۰ به عنوان یک ابزار عمومی مطرح کرد را نیز حساب کنیم، این زمان بیشتر می‌شود ) . خیلی‌ها این اشکال مختلف (همچون ارائهٔ خدمات اپلیکیشن ) را به عنوان مراحلی ناموفق در چرخهٔ تغییرات سرور ابری می‌دانستند تا اینکه خدماتی همچون SaaS, PaaS, IaaS و سایر امکانات به عنوان سرویس به بازار عرضه شدند.

 

 

ما شاهد انواع تبلیغات اغراق‌آمیز مختلف از سوی فروشندگان بوده‌ایم، از عبارات «سرور ابری و سرور مجازی همه‌کاره» و « سرور ابری برای همه چیز» گرفته تا برندهای جدیدتر « ترس از بدون سرور ابری ماندن» و «مسابقه‌ای برای رسیدن به صفر» ـ این عبارت برای توصیف کاهش سریع قیمت IaaS و PaaS عرضه‌شده از سوی شرکتهای بزرگ در تکنولوژی سرور ابری و سرور مجازی به کار می‌رود و به این معنی است که این سرویسها احتمالاْ روزی به صورت رایگان به کاربران عرضه خواهد شد.

 

سرور ابری در کسب و کار

سرور ابری سبب تغییر در رفتارهای تجاری در محیط کسب و کار شده است و استفاده کنندگان از سرور ابری و سرور مجازی می‌توانند به مسائل مربوط به سیاستهای تکنولوژی و مدیریتی برای انجام امور جهت دهند. این افراد با استفاده از بودجهٔ خود و تغییر سرور ابری و سرور مجازی بر اساس قابلیتهای خود ، بدون آنکه تیم IT از این کار و این بودجه اطلاع داشته باشد، شیوهٔ ‘shadow IT’ را ایجاد می‌کنند و دورنمای امنیت ، یکپارچه‌سازی و تأمین امکانات کسب و کار را نیز تغییر می‌دهند. برخی از مدیران تجاری این چابکی سازمانی را می‌پذیرند و تلاش می‌کنند تا آن را به یک استراتژی هماهنگ تبدیل کنند ، در حالی که برخی دیگر از مدیران در مقابل این پدیده مقاومت کرده و با آن مبارزه می‌کنند.

 

ما در دورانی زندگی می‌کنیم که رایانش، کاربرد آن و مسئولیتهای آن در تجارت و کسب و کار به سرعت تغییر می‌کند. سه نوع جریان اساسی در کسب و کار وجود دارد که عبارتند از :

  • CIO به CFO گزارش می‌دهد و شاهد رفتارهای تجاری کاهش هزینه‌ها هستیم.
  • CIO به CFO گزارش می‌دهد که بطور معمول منجر به کسب و کار متمرکز بر نوآوری می‌شود.
  • CIO به CFO گزارش می‌دهد که منجر به ایجاد شرکت محصول محور می‌شود.

 

در کسب و کار متمرکز بر نوآوری ( شکل ایده‌آل شرکتهای موفق متمرکز بر رشد) ، دستاوردهای به دست‌آمده عبارتند از : بهینه‌سازی برای کسب و کار، فرایندهای عملیاتی و بینش تجاری بهتر برای تصمیم‌گیریهای هوشمندانه‌تر. این امر منجر به تمرکز بر ارزش افزودهٔ درآمد و کاهش تمرکز بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها در کسب و کار می‌شود.

 

در شرکتهایی که دیرتر از سرور ابری و سرور مجازی استفاده می‌کنند ، سه عامل مانع تغییر و نوآوری می‌شوند : فرهنگ، سیاست و تعصب نسبت به یک تکنولوژی.

 

فرهنگ

هر جا که در شرکتی که از سرور ابری استفاده می‌کند ، چابکی و سرعت عمل به وجود بیاید، این فرهنگ منجر به به‌کارگیری سریع سرور ابری و انگیزه‌ای برای ظهور یک تکنولوژی جدید و پذیرش تغییرات سریع در سیستم می‌شود.

یک شرکت قدیمی را در نظر بگیرید، که همیشه در آن تغییرات به کندی صورت می‌گیرند، رهبری همیشه در دست قدیمی‌ هاست ، اغلب اوقات علاقهٔ چندانی به تغییر وجود ندارد ، اجرای پروژه‌ها سالها طول می‌کشد و غالباْ بارها و بارها به تعویق می‌افتد و محیطی وجود دارد که با گذشت زمان و جابجایی بازار ، زمان شروع تغییرات در آن فرا رسیده است. چنین شرکت ها، شرکت هایی هستند که بیشتر از سایر شرکت ها در معرض خطر نابودی هستند، و ما شاهد تعداد زیادی از شرکتهای پرآوازهٔ قدیمی بوده‌ایم که یا از فضای کسب و کار خارج شده‌اند و یا به سختی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

 

تعصب نسبت به یک تکنولوژی

یکی دیگر از عوامل شایع بازدارنده، مسئلهٔ تعصب نسبت به تکنولوژی است، یعنی اینکه استراتژی سازمانی با نام یک برند خاص گره خورده باشد. به عبارت دیگر، وقتی در مورد استراتژی IT یک سازمان سوال می‌کنیم، نباید نام یک برند خاص را به عنوان جواب بشنویم. اگر سرعت عمل داشت باشید واستراتژی سازمانی شما به جای نام یک برند خاص به فرایندها و روشهای پیشرفته متکی باشد، این امکان را خواهید داشت که هر زمان که نیاز باشد و قابل اجرا باشد ، برندها، رویکردها و پلتفرمهای مختلف را با یکدیگر ترکیب کنید.

در دنیای تکنولوژی قدیم شرکتها به جای آنکه بتوانند آزادانه و بدون وابستگی به یک برند خاص برای به دست آوردن بهترین نتیجه در کسب و کار ، هر زمان که بتوانند و یا نیاز داشته باشند از ترکیبی از Unix, NT و شاید ماشینهای مجازی استفاده کنند، به یک عرضه‌کنندهٔ مشخص متکی بودند . یک شرکت یا Unix بود ، یا Lan Manager و یا Windows NT .

 

سیاست

و در نهایت، هر جا که یک سازمان خود را در مقابله با شاخصهای عملکردی و یا منطق مطلوب ببیند ، سیاست وارد عمل می‌شود و سازمان کار خود را از طریق احساسات مردم نسبت به یک برند مورد علاقه، تعصبات تاریخی و یا مجموعه مهارتهای موجود انجام می‌دهد.

علاوه بر این همراهی سنت و پایبندی به تکنولوژیهای نوآورانهٔ جدید شرکتها را به چالشی می‌کشاند که نه تنها سبب ایجاد چابکی می‌شود ، بلکه این چابکی را در سراسر سازمان گسترش می‌دهد . بر اساس گزارش Oracle مشارکت مشتریان / کاربران در چهار حوزهٔ اصلی در تحولات سرور ابری نقش دارد: نیاز به مدیریت نوین داده‌ها و اطلاعات، انتقال از یک موسسه به موسسهٔ دیگر، نیاز به سرعت بخشیدن به توسعه و برای تمام تکنولوژیهای جدیدی که آثار مثبت قابل توجه بر درآمد سازمان دارند.

 

عامل واقعی رشد سرور ابری

اغلب شرکتها و موسسات به قدری به مقابله با بحرانهای پیش رو و حفاظت از اصل وجودی خود توجه می‌کنند که از توجه به چالشهای نوآوری مستمر و ایجاد چابکی سازمانی بازمی‌مانند. ما در عصر« هنر اطلاعات» زندگی می‌کنیم؛ عصری که در آن شناخت اطلاعات و خود اطلاعات از ارزش زیادی برخوردار هستند و از عوامل اصلی موفقیت در کسب و کار به حساب می‌آیند.

دانش و توانمندیی که اطلاعات و داده‌ها در اختیار ما می‌گذارند، بیش از هر زمان دیگری برای ما حیاتی است؛ بدون این اطلاعات ، ما خدماتی همچون تاکسیهای اینترنتی، فروشگاههای اینترنتی ، Facebook و خدماتی که به صورت روزمره و به صورت رایگان از آنها بهره‌مند می‌شویم را دیگر در اختیار نخواهیم داشت. اطلاعات و نحوهٔ استفاده از آن از ارزش بالایی در اقتصاد امروز برخوردار است . می توان انتظار مشاهدهٔ تبلیغات انواع مختلف از تکنولوژی ( سرور ابری، هوش مصنوعی، big data ، IoT و مانند آن) را داشت، اما باید توجه اصلی به نتیجهٔ کار یعنی کسب موفقیت و برآورده ساختن خواسته‌های مشتریهای آیندهٔ شرکت باشد.

 

بازخوردها
مقالات مرتبط
بهینه سازی هاست برای افزیش نمره سئو وب سایت
بهینه سازی هاست برای افزیش نمره سئو وب سایت
[custumexpert]
زمان مطالعه: 5 دقیقه
مزایا-و-معایب-استفاده-از-هاست-مدیریت-شده-برای-کسب-و-کار-های-بزرگ
مزایا و معایب استفاده از هاست مدیریت شده برای کسب و کار های بزرگ
[custumexpert]
زمان مطالعه: 5 دقیقه