• ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن
  • ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن

سرویس Netlify

سرویس Netlify

 

 

سرویس Netlify ، سرویسی برای معرفی سریع سایت های ایستا

مقدمه ای بر سرویس Netlify :

ماتیاس بیلمن(بنیان گزار سرویس Netlify) ، مسئول سابق CTO در شرکتی که برای کسب و کارهای کوچک وب‌ سایت می‌ ساخت، می‌ گوید برنامه‌ سازان به قدری به استفاده از Github به عنوان روند اصلی کار خود عادت کرده‌اند که انتظار دارند تمام برنامه‌ نویسان دیگر نیز از همین روش در کار خود استفاده کنند. بیلمن(بنیان گزار سرویس Netlify) می‌گوید: « روش کار برنامه‌ نویسان قدیمی آن بود که وارد یک سرور مجازی می‌ شدند و شکل ساختار اجزای مورد نظر خود را تغییر می‌ دادند، اما Git وارد بازار شد و تبدیل به روش اصلی کار گردید. با استفادهٔ بیشتر از Github ، هر روز انتظار رخداد اتفاقات بیشتری را خواهید داشت ».

 

همین مسئله هدف وی و همکارش در ایجاد شرکت جدید بود. Netlify منابع و انبار مخصوص به خود را ایجاد می‌ کند که هم انبار Github و هم سرویس های خود Netlify را شارژ می‌ کند. سپس ، با انتخاب بهترین سرویس از میان سرویس های ابری موجود توسط Netlify ، این به روز رسانی ها اجرا و در سراسر شبکه گسترده ای از شبکه های ارائهٔ محتوا توزیع می شوند تا صفحات استاتیک از پیش ساخته را به بازدید کنندگان ارائه کنند.

سپس سرویس Netlify تمام آن سایت های استاتیک را در شبکهٔ ارائهٔ محتوای خود توزیع می کند ، به این معنی که بازدید کنندگان در زمان دسترسی و بازدید آن صفحات ، در حقیقت صفحات از قبل ساخته شده را مشاهده می‌ کنند . منظور از انجام چنین کاری آن است که به جای آنکه هر بار که یک بازدید کننده صفحه‌ ای را باز می‌ کند، برنامه اجرا شود، صفحات ( سایتها ) از پیش بارگذاری شوند و بازدید کننده در حقیقت این صفحات از پیش بارگذاری شده را از نزدیکترین سرور مجازی به خود ( به لحاظ مکانی) دریافت کند. بدین ترتیب زمان بارگذاری کاهش می‌ یابد.

 

در ادامه:

بیلمن(بنیان گزار سرویس Netlify ) می‌گوید :

«اگر ترافیک داده به شکل ناگهانی افزایش یابد ، ممکن است صفحاتی که پویایی بیشتری دارند ، به خاطر کندی کار آسیب ببینند. » وی امیدوار است که با ساده‌ کردن فرایند نصب ، بتواند سازندگان را متقاعد سازد که به جای آنکه سایت های خود را مستقیما بر روی AWS یا سایر عرضه کنندگان نصب کنند ، با استفاده از محصولی مانند Netlify ، به دنبال تجربه ی صفحات کم‌ حجم‌ تر و سبک‌ تر باشند.

بخشی از این فرایند که به مرور زمان کامل شده است، این است که بتوانند به سادگی به‌ روز رسانی های Git را به یک سرور مثلا AWS منتقل ‌کنند. انتظار می‌ رود که روزی برسد که به جایی برسیم که در یک قسمت از سیستم کد دستوری به‌ روزرسانی را وارد کنیم و در بخش دیگری از سیستم این فرمان اجرا شود. از آنجا که با گذشت زمان و به ویژه برنامه‌ نویسان و سازندگان نسل جدید بیشتر به دنبال دستیابی به چنین پدیده‌ای بودند ، بیلمن و تیم همراهش تصمیم گرفتند که ابزاری بسازند که با استفاده از آن تمام اجزای لازم برای ساختن و نصب آن صفحات را یکجا کنار هم گرد آورند.

 

بنابراین سرویس Netlify این برنامه‌ نویسان را قادر می‌ سازد تا تغییراتی را که با این به روزرسانی های ساده به آسانی قابل برگشت هستند را در سرتاسر شبکه‌ های بزرگتر سرورها معرفی کنند. و تمام این کارها را می‌توانند تنها با استفاده از یک خط فرمان رابط انجام دهند.

 

حالا چرا پیش‌ ساخته؟

به چند دلیل:

گاهی اوقات زمانی که از سایتی بازدید می‌ کنیم، صفحهٔ سایت به شکل پویا بر حسب اپلیکیشن هایی که بر روی یک سرور اختصاصی مثلا AWS اجرا می‌ شوند ، ساخته می‌ شود. در این شرایط علاوه بر آنکه باید خود صفحه ساخته شود ، فرصت مناسبی برای حمله ی بد افزارها نیز به وجود می‌ آید ( نظیر آسیب‌پذیری یافته شده در سرور Flask ). با جدا کردن سایت از یک CDN ، دیگر در دام تنظیمات پویایی که ممکن است موقعیت را برای حملهٔ بد افزارها فراهم کنند ، نمی‌ افتیم.

 

1Netlify

در ادامه:

بیلمن(بنیان گزار سرویس Netlify ) می‌گوید:

«منظور ما از سایت های ایستا، چیزی شبیه به سایت های ایستای سال ۱۹۹۴ نیست، ۹۹.۹٪ از سایت هایی که از Netlify سرویس می‌ گیرند، بسیار پویا هستند. تنها تفاوت این است که این سایت ها به جای آنکه هر نوبت از روی سرور مجدد ساخته شوند ، با مرورگر تعامل دارند. اگر یک برنامه‌ نویس به صورت ناخواسته خطی از یک کد دستوری را حذف کند، می‌تواند خیلی سریع به همان نمونه‌ ای که صفحه ی پیش‌ ساخته ی سایت از آنجا برایش ارسال شده‌ است ، برگردد. با اینکه اکثر عملیات از طریق کد های خطی دستوری انجام می‌ شود ، کاربران سرویس Netlify می توانند تصویری از صفحات در حال اجرای خود را هم از طریق یک رابط تحت وب مشاهده کنند و بر سلامتی آن ها نظارت داشته باشند.»

 

سرویس Netlify

در حال حاضر سرویس Netlify ابزاری که با لایهٔ database در تعامل باشد ، در اختیار ندارد.

بیلمن(بنیان گزار سرویس Netlify ) می گوید:

«این صفحات مدرن از شیوه‌های اجرایی خاصی استفاده می‌کنند که در آن از طریق مجموعه‌ ای از چند API به اجرای کامنت‌ ها از طریق یک API مانند Disqus و یا اجرای عملیات جستجو از طریق یک API دیگر به عنوان مثال هایی از این دست اشاره کرد.»

 

چالش اصلی سرویس Netlify

چالش اصلی سرویس Netlify در حال حاضر آن است که بتواند سرعت و سادگی کار با این ابزارها را مطابق با نیاز و در خواست برنامه‌ نویسان تنظیم و حفظ کند. تصور اینکه چیزی مانند AWS بر روی یک ابزار مشابه اجرا شود، کار آسانی نیست ، و برای بسیاری از برنامه‌ نویسان که تا به حال کار خود را بر روی AWS انجام داده‌ اند ، تفکیک این دو از یکدیگر کار دشواری است. اما بیلمن معتقد است حال که شرکت های بزرگتر از مزایای استفاده از این شیوه‌ها بهره‌ مند شده‌ اند، ابزاری از این قطعا توجه طیف گسترده‌ تری از برنامه نویسان و کسانی که به دنبال کارها و شیوه های ویژه هستند ، را جلب خواهد کرد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات ارائه شده توسط نوین هاست از جمله ثبت دامنه ، خرید هاست ، خرید سرور مجازی در لوکیشن های مختلف ، خرید سرور اختصاصی ایران و آلمان ، سرور مجازی ایران و سرور ابری ، به www.novinhost.org مراجعه کنید یا با شماره ۶۶۰۱۵۸۹۱ تماس بگیرید تا با اعضای بخش فروش و پشتیبانی ما صحبت کنید.

پیروز و سر بلند باشید.

نوشته مشابه

ثبت نظر