• ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن
  • ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن

ذخیره داده های بزرگ با راه حل SAN

ذخیره داده های بزرگ با راه حل SAN

ذخیره داده های بزرگ با راه حل SAN

 

ذخیره سازی SAN: چگونه با خیال راحت حجم زیادی داده را ذخیره کنیم

مجموع تجمعی از تمام اطلاعات ذخیره شده در سراسر جهان دو برابر هر دو سال است. بی تفاوتی، تقاضای شرکت های فناوری اطلاعات نیز با این بار به طور قابل توجه افزایش داده تغییر می کند. از آنجایی که یک بار برای ذخیره داده ها در دستگاه های ذخیره سازی مستقل عملی بود، نیازمندی های تکنولوژیکی جدید مانند مجازی سازی، افزونگی داده ها و دسترسی به بالا نیاز به یک رویکرد جهانی بیشتر به مدیریت ذخیره سازی داشت. یک شبکه ذخیره سازی (SAN) یک راه بسیار ظریف برای مدیریت مرکزی فضای ذخیره سازی و شبکه های سرور مجازی را ارائه می دهد. سیستم های ذخیره سازی مانند این در دسترس هستند برای شرکت هایی که با حجم زیادی از اطلاعات مواجه هستند که نیاز به ایمن نگهداری و مدیریت دارند – ذخیره سازی SAN برای افزایش کارایی برنامه های کاربردی با شدت زیاد کار می کند.

 

یک شبکه ذخیره سازی (SAN) چیست؟

همانطور که نام آن نشان می دهد، یک شبکه ذخیره سازی (SAN) نوعی شبکه ای است که به عنوان یک اتصال از سیستم هارد دیسک به شبکه های سرور مجازی عمل می کند. با SAN، کل ظرفیت ذخیره سازی، یعنی دستگاه های ذخیره سازی مانند هارد دیسک، SSD ها، آرایه های دیسک و کتابخانه های نوار، به یک واحد ذخیره سازی مجازی می پردازند که می تواند به صورت مرکزی مدیریت شود. سرور مجازی در مطابقت با این ساختار، پایه ای برای دسترسی به SAN را فراهم می کنند. شبکه ذخیره سازی در کنار شبکه محلی (LAN) عمل می کند و تمام حافظه اصلی آن را فراهم می کند.

 

بنابراین SAN می تواند به عنوان یک نوع شبکه ثانویه در نظر گرفته شود که به طور انحصاری برای انتقال اطلاعات برای اهداف ذخیره سازی در نظر گرفته شده است. SAN همچنین باید به منظور کارکردن در همان محل سرور مجازی قرار گیرد. علاوه بر این، آنها مستقل از سیستم عامل کامپیوتر قابل دسترسی هستند؛ این باعث می شود آنها به خصوص برای گزینه های متقابل پلتفرم ایده آل شوند. SAN با هدف کمک به مقابله با مشکلات مدیریت است که اختصاص داده سرورهای مجازی هارد دیسک اغلب مسئول. شبکه فضای ذخیره سازی از طریق فضای ذخیره سازی مجازی مجزا، به طور قابل ملاحظه ای راه حل های موثر و انعطاف پذیر را برای مقابله با حجم زیادی از داده ها فراهم می کند. در مقایسه با راه حل های ذخیره سازی ساده شبکه مانند ذخیره سازی شبکه متصل شده (NAS)، SAN ها از مانع شدن از شبکه های محلی جلوگیری می کنند.

 

معماری سیستم شبکه های ذخیره سازی

با توجه به معماری سیستم پیچیده آن، که به بخشی از سختافزار بسیار گرانقیمت نیاز دارد، راه اندازی یک شبکه شبکه ذخیره سازی می تواند یک تعهد پیچیده و هزینه ای باشد. به غیر از کابل و سایر مبانی، برای ایجاد یک سرور SAN ضروری است:

  • پارچه کانال فیبر: در دنیای فناوری اطلاعات، اصطلاح “پارچه” شامل شبکه ای از خطوط کابل و سوئیچ هایی است که به علت اتصالات متقابل چندگانه، از کار افتادگی بالا برخوردار هستند. علاوه بر اینکه قادر به انتقال داده های بسیار زیاد، این تنظیم نیز پهنای باند بالا و همچنین قابلیت اطمینان را افزایش می دهد. پارچه ساخته شده از سوئیچ کانال فیبر و فیبر نوری کابل اصلی هسته شبکه های ذخیره سازی را تشکیل می دهند. در انجام این کار، تمام دستگاه هایی که از SAN استفاده می کنند به سوئیچ کانال فیبر متصل هستند، بنابراین اتصال های لازم مورد نیاز برای دسترسی به داده ها را در زمان واقعی بین فرستندگان و گیرندگان انجام می شود. به عنوان رابط های استاندارد برای شبکه های ذخیره سازی، کانال های فیبر برای ارائه یک انتقال داده با سرعت بالا با سرعت تا ۱۶ گیگابایت بر ثانیه طراحی شده اند.
  • عناصر ذخیره سازی: آرایه های دیسک عموما دستگاه های ذخیره سازی ذخیره سازی برای SAN هستند. این جایی است که دستگاه هایی با هارد دیسک های چندگانه (HDD ها یا SSD ها) برای اهداف ذخیره سازی جابجا می شوند. برای اطمینان از اینکه داده های ذخیره شده به راحتی قابل دسترسی هستند، آرایه های دیجیتال مدرن دارای کنترل کننده هستند؛ این فراهم می کند هر دو ذخیره داده های بیش از حد و توزیع بار برای انتقال داده ها. این باعث می شود اطلاعات امن تر و به علاوه افزایش سرعت انتقال. پیاده سازی یک فرایند ذخیره سازی بیش از حد معمولا با استفاده از یک سیستم RAID (آرایه از کارآیی دیسک مستقل) انجام می شود که دیسک های فردی و دیسک سخت دیسک را به یک درایو دیجیتالی منطقی می دهد. در عوض، کتابخانه های نوار یا دیسک های تک دیسک را می توان به یک SAN وارد کرد.
  • SAN سرور: SAN نیاز به سرور های خاص پیکربندی شده به منظور دسترسی به داده ها به طور مطلوب. این شبکه را قادر می سازد به عنوان یک لینک بین شبکه ذخیره سازی و دستگاه های ترمینال متصل به شبکه برقرار شود. برای این منظور، رابط های سخت افزاری خاص (آداپتورهای میزبان میزبان، یا HBA ها) به سوئیچ کانال فیبر متصل می شوند.

 

راه اندازی SAN

یک شبکه ذخیره سازی به طور خاص برای ارائه در دسترس بودن بالا تنظیم شده است. علیرغم اختلال بالقوه اجزای سخت افزاری فرد، توانایی این سیستم کامپیوتری امکان ارائه سرویس های کاربردی تجاری رایگان را فراهم می کند.

 

چرخه ذخیره سازی اضافی

اگر ذخیره سازی SAN بوسیله آرایه های دیسک بکار گرفته شود، افزونگی لازم برای واحدهای ذخیره سازی مجازی عموما از طریق پیاده سازی RAID ارائه می شود. این به خاطر این واقعیت است که داده های موجود در سیستم های RAID کامل به طور کلی در دو دستگاه مختلف ذخیره سازی فیزیکی نمایش داده می شود. علاوه بر این، افزایش دسترسی و کاهش خطر تصادفات برای واحد های ذخیره سازی می تواند با اجرای دو کنترل کننده RAID انجام شود. با ذخیره داده های یکسان در دو مکان مختلف، می توان از سناریو های فاجعه نیز جلوگیری کرد. راه اندازی یک شبکه ذخیره سازی بیش از حد نیز شامل ترکیب مهندسی تامین مناسب در تنظیمات شما می شود. بنابراین شرکت ها باید اطمینان حاصل کنند که آداپتورهای برق آنها با عایق تهویه تهویه مطبوع و خنک کننده مجهز شده اند.

 

یک مرور کلی از مزایای SAN

این سیستم عامل ها از ظرفیت های متفاوتی از ذخیره سازی داده ها سود می برند. توانایی در بخشی از یک شبکه شبکه ذخیره سازی برای جمعآوری ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات فیزیکی مختلف به یک پایه ذخیره سازی جامد، ویژگی ویژه ای برای اپراتورهای سرور است. این گزینه کاربران را با سرورهایی که هم مستقل و هم انعطاف پذیر هستند، فراهم می کند. جدا کردن دستگاه های ذخیره سازی از سرورهای قابل دسترسی، ظرفیت ذخیره سازی را به راحتی مدیریت و مقیاس پذیر می کند؛ بار اضافی نیز از شبکه خارج می شود. شبکه های ذخیره سازی بر اساس تکنولوژی فیبر نوری، به دلیل رابط استاندارد کانال فیبر، سرعت انتقال داده بالا را پشتیبانی می کنند.

 

Multipathing و اتصالات متقابل بر اساس پارچه کانال فیبر جلوگیری از بارگذاری و اطمینان در دسترس بودن دائمی داده ذخیره شده در SAN. دسترسی بین پایگاه داده ها و کاربران می تواند از طریق مسیرهای متعدد رخ دهد. به طور مجدد توزیع داده ها بر روی سیستم های مختلف فیزیکی امنیت اطلاعات ذخیره شده را تضمین می کند. تاخیر زمانی که همزمان دسترسی به داده ها کاهش می یابد. با توجه به مدیریت ذخیره سازی موثر آن، SAN اغلب به عنوان یک پلتفرم برای سرورهای مجازی استفاده می شود؛ این به مشتریان به عنوان یک IaaS مبتنی بر ابر (زیرساخت به عنوان یک سرویس) ارائه می شود.

نوشته مشابه

ثبت نظر