• ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن
  • ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن

LAN چیست؟

LAN ، شبکه های محلی

شبکه LAN یا شبکه محلی چیست؟

شبکه LAN یک شبکه کامپیوتری است که برای متصل کردن تجهیزات پردازش به منظور تبادل اطلاعات استفاده می شود. اصطلاح دقیق تر می توان گفت: مجموعه ای از سخت افزار ها و نرم افزار هاست که به رایانه های شخصی اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ، تبادل و به اشتراک گذاری اطلاعات و منابع.

 

LAN ، شبکه های محلی

 

 

شبکه ها در مناطق بزرگتر نیازمند تکنولوژی های پیچیده تر هستند، از آنجا که از لحاظ جسمی بیشتر فاصله از یک گره به شبکه دیگر، میزان خطاهای ناشی از تخریب سیگنال بالاتر است. LAN ها برای اتصال ایستگاه های کاری، سرورها، لوازم جانبی و سایر دستگاه هایی با ظرفیت پردازش در خانه ها، ادارات، مدارس و ساختمان های مجاور استفاده می شود.

 

اجزای شبکه LAN – سرور

سرورها کامپیوترهایی با پردازنده و ذخیره سازی بالا هستند که خدمات، برنامه ها یا فایل ها را به یک شبکه ارائه می دهند. به عنوان ارائه دهندگان خدمات، آنها می توانند ایمیل، میزبانی صفحات وب، فایروال، پروکسی، چاپ، پایگاه داده، خدمات را به عنوان کنترل کننده های دامنه و بسیاری از سرویس های دیگر ارائه دهند. مانند سرورهای فایل، می توانند به عنوان سپرده ای ذخیره شوند تا کاربران فایل های خود را امن و متمرکز کنند. و در نهایت، به عنوان سرور نرم افزار، برنامه های کاربردی که نیاز به پردازش قدرت بالا را به ماشین آلات با ظرفیت کمتر است.

 

اجزای شبکه LAN – ایستگاه

ایستگاه های کاری، همچنین به نام مشتری، رایانه های رومیزی، لپ تاپ ها یا PDA ها هستند که برای دسترسی به خدمات ارائه شده توسط سرور یا انجام وظایف محلی مورد استفاده قرار می گیرند. این ها ماشین هایی هستند که قدرت پردازش کمتر دارند. گاهی اوقات از ایستگاه های کاری بی فایده استفاده می شود که از فایل ها و برنامه هایی که توسط سرور ساخته شده اند، به طور کامل استفاده می شود – در حال حاضر این ایستگاه ها گاهی اوقات مشتریان نازک و یا به معنای واقعی کلمه “مشتریان نازک” هستند.

 

سیستم عامل شبکه

سیستم عامل شبکه یک برنامه کامپیوتری برای کنترل دستگاه است که از شبکه پشتیبانی می کند و دو کلاس سیستم وجود دارد: سیستم مشتری و سرور. سیستم مشتری دارای ویژگی های ساده است، متمرکز بر استفاده از خدمات، در حالی که سیستم سرور مقدار بیشتری از منابع مانند خدمات برای مشتریان در دسترس است.

 

سیستم های مبتنی بر یونیکس مشتری ها و سرورهای بالقوه هستند، با انتخاب در زمان نصب بسته ها، در حالی که سیستم های ویندوز، نسخه های مشتری (Windows 2000 Professional، Windows XP) و نسخه های سرور (ویندوز ۲۰۰۰ سرور، ویندوز ۲۰۰۳ سرور و ویندوز سرور ۲۰۰۸)

 

وسیله حمل و نقل داده ها

در حال حاضر، وسایل حمل و نقل بیشتر از شبکه اترنت یا بی سیم استفاده می شود، با سرعت ۱۰ تا ۱۰،۰۰۰ مگابیت بر ثانیه. رسانه های انتقال اغلب استفاده می شود کابل (جفت پیچ خورده، کواکسیال، فیبر نوری) و هوا (شبکه های بی سیم).

 

دستگاه های شبکه

دستگاه های شبکه ابزار فیزیکی لازم برای ارتباط بین اجزاء شرکت کنندگان شبکه هستند. نمونه هایی از جمله هاب ها، روتر ها، تکرار کننده ها، سوئیچ ها، پل ها، کارت های شبکه و نقاط دسترسی بی سیم.

 

پروتکل های ارتباطی

پروتکل “زبان” است که دستگاه های مختلف در یک شبکه برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. برای برقراری ارتباط، تمام دستگاهها باید با همان زبان، یعنی پروتکل مشابه صحبت کنند.

 

در روزهای قبل از رایانه های شخصی، شرکت ها فقط یک رایانه مرکزی داشتند، رایانه های اصلی، با دسترسی کاربران از طریق پایانه با استفاده از کابل ساده با سرعت پایین. شبکه هایی نظیر System Architecture Network (SNA) از آی بی ام بر روی اتصال پایانه ها و یا سایر سیستم های اصلی از طریق اتصالات اختصاصی تمرکز داشتند. بعضی از این ترمینال ها می توانند در مکان های دور قرار گیرند که موجب ایجاد WAN می شود.

 

اولین شبکه های LAN در اواخر دهه ۱۹۷۰ ایجاد شد و برای ایجاد ارتباطات با سرعت بالا بین چندین کامپیوتر مرکزی بزرگ در یک مکان خاص استفاده شد. از بسیاری از سیستم های رقابت ایجاد شده در این زمان، اترنت و ARCNET محبوب ترین بودند.

 

برای کسب اطلاعات در مورد خدمات ارائه شده توسط نوین هاست ، از جمله ثبت نام دامنه ، خرید هاست ، سرور مجازی در لوکیشن های مختلف ، سرور اختصاصی ، سرور مجازی ایران ، هاست اشتراکی و راه حل های هاستینگ ، به www.novinhost.org مراجعه کنید یا با شماره ۶۶۰۱۵۸۹۱ تماس بگیرید تا با یکی از اعضای بخش فروش ما صحبت کنید. پیروز و سر بلند باشید.

نوشته مشابه

ثبت نظر