Whois چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار :
۱۴۰۱-۰۸-۲۲

Whois یک پروتکل شبکه است که اجازه می دهد. از طریق پرس و جو به پایگاه داده مربوطه، برای تعیین اینکه یک ارائه دهنده اینترنت یک آدرس خاص IP یا یک DNS خاص را داشته باشد، اطلاعات مربوط به دارنده دامنه نیز معمولا در WHOIS نمایش داده می شود.

Whois چیست؟

Whois از خط فرمان سنتی در دسترس است. گرچه اکنون ابزارهای مبتنی بر وب برای مرور اطلاعات پایگاه داده در مورد مالکیت دامنه ها وجود دارد. ابزارهای مبتنی بر وب هنوز به پروتکل WHOIS برای اتصال به سرور WHOIS متکی هستند. مشتری “whois” از خط فرمان به طور گسترده ای توسط مدیران سیستم استفاده می شود.

سیستم WHOIS به عنوان یک روش که مدیران سیستم می تواند در جستجوی اطلاعات استفاده کنند. برای تماس با مدیران سایر آدرس های IP یا نام دامنه (تقریبا مثل یک دایرکتوری تلفن) ایجاد شده است، استفاده از داده ها که توسط پاسخ پرس و جو ارسال می شود، از ریشه های آن از لحاظ هر دو خدشه ناپذیر (مانند شرکت های اسپم دسته جمعی) تکامل یافته است.

مشتری از خط فرمان

در اصل تنها راه برای تماس با server whois، استفاده از یک سرویس مبتنی بر متن برای خط فرمان بود. در بسیاری از موارد این ها در Unix یا Unix بودند. مشتری کیس (و هنوز هم) به عنوان منبع باز توزیع شده است. چندین پیاده سازی تجاری یونیکس می تواند از پیاده سازی های مشتری خود استفاده کند. (به عنوان مثال، Solaris 7 دارای سرویس گیرنده Whois از Sun Microsystems است).

مشتری whois از خط فرمان به طور معمول دارای گزینه هایی برای انتخاب میزبان برای اتصال به پرس و جوهای پیشین هویز است. همچنین با یک سرور پیشفرض whois ساخته شده است گزینه های اضافی ممکن است شما را قادر به کنترل پورت برای اتصال، نمایش داده های نظارت بیشتری.

چندین سرویس گیرنده / سرور TCP / IP، یک مشتری چه کسی ورودی کاربر را انجام می دهد. و یک IP سوکت را به مقصد سرور باز می کند. پروتکل WHOIS برای اتصال به پورت مناسب و ارسال درخواست استفاده می شود. مشتری منتظر پاسخ از سرور است. که پس از آن به کاربر نهایی بازمی گردد یا برای نمایش اطلاعات بیشتر استفاده می شود. جزئیات بیشتر و اطلاعات در مورد پروتکل WHOIS در RFC یافت می شود.

مشتری گرافیکی

اصطلاح “مشتری گرافیکی” ممکن است برای یک مشتری چه کسی نادرست باشد. زیرا تمام داده هایی که از سرور WHOIS دریافت می کنند. متن ساده هستند و پروتکل فقط یک است. لازم نیست که تعامل زیادی با سرور WHOIS ایجاد کنید. در این زمینه، اصطلاح “مشتری گرافیکی” تنها برای مشخص کردن یک مشتری که به عنوان یک برنامه کاربردی در یک سیستم عامل با رابط گرافیکی اجرا می شود. حفظ می شود، و همچنین از استانداردهای سیستم عامل GUI برای تعامل با کاربر استفاده می کند.

با ظهور شبکه جهانی وب، و به ویژه با افتادن شرکت های انحصار، راه حل شبکه، نگاهی به اطلاعات whois از طریق وب تبدیل شده است. به طور معمول قبلا، سرویس گیرنده هویز مبتنی بر وب به سادگی مشتری از خط فرمان بود. جایی که نتیجه خروجی در قالب وب با صفحه نمایش نمایش داده شد.

امروزه مشتری مشتری WHOIS مبتنی بر وب معمولا پرس و جو WHOIS را اجرا می کند و نتایج را فرمت می کند. بسیاری از این مشتریان نرم افزار اختصاصی هستند که توسط ثبت کننده دامنه برای شرکت هایی مانند Network Solutions ایجاد شده است.

نیاز مشتری مبتنی بر وب برگرفته از این واقعیت است که client for line خط تنها در یونیکس و در جهان از رایانه های بزرگ وجود داشت. رایانه های تحت ویندوز مایکروسافت یا مکینتاش هیچ سرویس گیرنده ای را نداشتند. بنابراین ثبت کننده دامنه مجبور شد. راهی برای دسترسی مشتریان بالقوه خود به پایگاه داده هویز پیدا کند. بسیاری از کاربران هنوز بر این نوع از مشتری متکی هستند. هرچند در حال حاضر هر دو خط فرمان خط فرمان برای بسیاری از سیستم عامل ها وجود دارد.

ماژول پرل

ماژول های چندگانه موجود در ماژول های پرل CPAN وجود دارد که با سرور WHOIS کار می کنند. و به طور کامل با سرویس جدید whois 2005 به کار خود ادامه نمی دهند. با این حال، بسیاری از توابع مفید مانند مشاوره شماره های AS و مخاطبین دارنده آن وجود دارد.

بازخوردها
مقالات مرتبط
مزایا و معایب مجازی ساز KVM
مجازی ساز KVM چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حافظه NVMe چیست؟
حافظه NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه