• ثبت نام
 • ورود
 • 49624 - 021 تلفن
 • ثبت نام
 • ورود
 • 49624 - 021 تلفن

امنیت در SQL

امنیت در SQL

امنیت در SQL

در زمان کار  با بانک های اطلاعاتی , خصوصا زمانی که متصل به اینترنت هستید یکی از موارد بسیار مهمی که باید بدانیم امنیت است .

حال قصد داریم در این جا چند مورد از موارد امنیتی را در هنگام کار با SQL بیان نماییم .


امنیت در SQL

 

 

امنیت در SQL

در زمان کار  با بانک های اطلاعاتی , خصوصا زمانی که متصل به اینترنت هستید یکی از موارد بسیار مهمی که باید بدانیم امنیت است .

حال قصد داریم در این جا چند مورد از موارد امنیتی را در هنگام کار با SQL بیان نماییم .

۱٫فقط کامپوننت ها و network library هایی را که لازم است را نصب می کنیم .

 2.بعد از نصب از ابزار SQL server configuration manager , خوصوصیات و سرویس های غیر استفاده و غیر ضروری را غیر فعال می نماییم .

 3.حالت SQL Authentication  نا امن تر از Windows Authentication است و توصیه می شود بیشتر , از Windows Authentication mode استفاده کنید و اگر به طور اجبار دست به استفاده از SQL Authentication  کردید حتما از رمز عبور استفاده نمایید .

موارد زکر شده در زیر مواردی است که برای نام کاربری و رمز عبور مورد استفاده برای ما قرار می گیرد .

۱٫رمزی که انتخاب می نماییم مرقوب تر است از حروف کوچک و بزرگ , سمبل ها , کاراکتر ها و اعداد باشد .

 2.از نام های کاربری که بیشتر در همه جا استفاده می شود مانند admin , administrator,… استفاده نکنید 

 3.برای انتخاب رمز سعی شود بیشتر از ۸ کاراکتر باشد .

 4.حال اگر از حالت SQL Authentication  استفاده کردید سعی کنید از گواهینامه SSL معتبر استفاده نمایید .

 5.در نسخه ۲۰۰۵ از SQL Server زمانی که اکانت Sa بدون پسورد باشد , باید رمز عبور اکانت های Sa را با مد نظر گرفتن موارد بالا تنظیم کنیم .

نکته :

حال اگر از حالت Authentication mode استفاده شود به صورت پیش فرض Login sa غیر فعال است , اگر حالت Authentication  انتخاب شده باشد و بعد از نصب به SQL server  تغییر دهیم , اکانت sa  غیر فعال می شود , و برای فعال کردن آن از روش دستی استفاده می کنیم .

 1. زمانی که می خواهید از کاربران غیر ویندوزی و یا برای برنامه های کاربردی Legacy  باید از mixed mode Authentication  استفاده نماییم و برای امنیت بیشتر اکانت sa را تغییر نام می دهیم .

امنیت در SQL

 1. قبل از اینکه اکانت sa تغییر نام دهید , جستجو کنید که اکانتی به SQL دسترسی دارد یا خیر .
 2. رمز عبور sa را به صورت زمان بندی شده با توجه به موارد ذکر شده تغییر دهید .
 3. پورت SQL به صورت پیش فرض ۱۴۴۳ می باشد و برای افراد سود جو و هکر ها شناخته شده است و برای مقابله با هک شدن می بایست آن را تغییر دهید , موارد TCP dynamic , TCP port  را پاک کنید ولی به IP all دست نزنید.

امنیت در SQL

     Instance  های SQL را hidden نمایید و یا SQL server browser را غیر فعال نمایید .

امنیت در SQL

   Buildin Administrator را حذف نمایید , به صورت زیر

امنیت در SQL

      Stored Procedures را غیر فعال نمایید:

SQL server دارای Stored Procedure های گوناگون است مانند xp_cmdshell orps_send_dbmail که تعامل با سیستم عامل دارد . این نوع از Stored Procedure ها ریسک های امنیتی را دارند زیرا که کد هایی خارج از SQL server اجرا می کنند .

در نسخه ۲۰۰۵ از SQL server گاهی می شود Stored Procedure  در ابزار surface area configuration فعال می شود این مورد را در مسیر زیر می توانید فعال نمایید :

Start >> all program >> Microsoft SQL server 2055 >> configuration tools >> surface area configuration tool.

ویژگی های که در زیر ذکر شده باید غیر فعال بمانند :

     Xp_cmdshell  در صورت عدم نیاز غیر فعال کنیم .

 1. غیر فعال نمودن کامپوننت ها
 1. غیر فعال نمودن procedure های مرتبط به ایمیل در مواردی که نیاز به ایمیل در SQL server  ندارید .

نکته :

برخی از stored procedure ها را نمی توان با SQL server surface area  مدیریت کرد و باید به صورت مستقیم توسط the SQL server management studio (ssms)  ویا sp_configure مدیریت شوند .

 1. کد گذاری و رمز گذاری اطلاعات بسیار مهم مانند شماره حساب بانکی , …. ذخیره شوند .
 1. دسترسی را محدود کردن در SQL server
 1. تعداد یوزر ها را محدود نمودن که نقش db_owner   برای هر یک از Data base
 1. حذف یوزر های مهمان از همه data base  ها به جز msdb , master , tempdb

      NTFS FILE SYSTEM  :   یک از مزایای این فایل سیستم امنیت فولدر ها وفایل ها می باشد , که امکان تایین کردن مجوز امنیت برای کار با فولدر و فایل ها ی مهم را فراهم کرده است .

      Patching server  :   ماکروسافت به صورت دوره های زمانی مشخص و منظم service pack  ها را بروز رسانی می کند , سعی کنید که همیشه از آخرین نسخه این service pack  ها استفاده نمایید زیرا که از نظر امنیتی نسخه های جدید بسیا قوی تر از قبل می شوند .

 1. بعد از نصب فایل های setup  را نیز پاک کنید . این نوع فابل ها ممکن است در هنگام نصب اطلاعات مهم و تنظیمات را ذخیره نماید که منایب است بعد از نصب آن ها حذف شوند .

     Audit : هدف از فعال کردن این قابلیت نظارت بر عملیات های در حال انجام است و وقایع توسط logfile انجام میگیرد و این امکان را میدهد که پیش بینی آسیب هایی که می تواند ایجاد شود را انجام دهد . حال ۴ سطح برای این قابلیت در نظر گرفته شده که سطح both failed and successful logins توصیه میشود .

امنیت در SQL

 

برای کسب اطلاعات در مورد خدمات ارائه شده توسط نوین هاست ، از جمله ثبت نام دامنه ، خرید هاست ، سرور مجازی در لوکیشن های مختلف ، سرور اختصاصی ، هاست سی پنل ، هاست لینوکس ، هاست اشتراکی و راه حل های هاستینگ ، به www.novinhost.org مراجعه کنید یا با شماره ۴۴۰۴۱۸۷۷ تماس بگیرید تا با یکی از اعضای بخش فروش ما صحبت کنید. پیروز و سر بلند باشید.

 

نوشته مشابه

ثبت نظر