Plesk یا cPanel : کدام بهترین کنترل پنل است؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار :
۱۴۰۱-۰۹-۰۸

Plesk یا cPanel  ؟ یکی از مهمترین ویژگی های خدمات هاستینگ وب شما پانل کنترل شماست. این ابزار که شما را قادر به مدیریت وب سایت شما می کند. در حالی که پانل های کنترل بسیاری وجود دارد، از جمله طیف وسیعی از پانل های نام تجاری که توسط هاست های وب ایجاد شده است. دو مورد از محبوب ترین آنها Plesk یا cPanel هستند. آنها اساسا آندروید و اپل از بازار کنترل پنل است. در این پست، هر دو برنامه را مقایسه خواهیم کرد به طوری که اگر شما انتخاب کنید که کدام یک را انتخاب کنید، می توانید تصمیم گیری دقیقتری بگیرید. با نوین هاست همراه باشید…

Plesk یا cPanel : کدام بهترین کنترل پنل است؟

در ابتدا در سال ۱۹۹۶ معرفی شد، cPanel یک پلت فرم بسیار محبوب است که در میلیون ها وب سایت استفاده می شود. و اغلب در بسیاری از بسته های هاستینگ وب لینوکس مشترک و همچنین برای سرور اختصاصی و هاستینگ وب استفاده می شود. برای کسانی که به سرور خود دسترسی دارند. cPanel اغلب با (WHM (Web Host Manager  یک برنامه خواهر است. که به عنوان یک رابط مدیریت سرور عمل می کند.

Plesk در سال ۲۰۰۱ راه اندازی شد. و مانند cPanel به عنوان یک قدرت غالب در بازار کنترل پنل عرضه شده است. آخرین نسخه Plesk Onyx، که دارای بیش از ۱۰۰ پسوند است. در سه نسخه، Web Admin، Web Pro و نسخه ویژه ای برای هاست های وب در دسترس است.

سازگاری با سیستم عامل

cPanel برای کار بر روی سرورهای لینوکس توسعه یافت و در حال حاضر با ویندوز ناسازگار است. با این حال، این سیستم عامل با سیستم عامل های عامل لینوکس CentOS، CloudLinux و RedHat سازگار است.

در ابتدا برای ویندوز، که رهبر جهان آن است. پلاسک نیز در محدوده وسیع تر سیستم عامل لینوکس از جمله دبیان، اوبونتو، سنتوس، لینوکس سرخ و لینوکس CloudLinux استفاده می شود.

در بسیاری از موارد، کنترل پنل مورد استفاده شما ممکن است توسط سیستم عامل شما. (یا هاست شما، در مورد هاستینگ وب) اجرا شود بر روی سرور.

رابط کاربری

در حالی که هر دو به راحتی می توانند پانل های کنترل را هدایت کنند. رابط Plesk بیشتر با طرح نرم افزاری استاندارد که اکثر مردم عادت می کنند، بیشتر است. بسیار شبیه به پنل مدیریت وردپرس است. منوی اصلی آن در سمت چپ قرار دارد و وقتی یک آیتم انتخاب می شود. محتویات آن در پانل اصلی ظاهر می شود. مجموعه ای از ویژگی های جعبه در سمت راست صفحه نمایش قرار دارد. برای سهولت استفاده، آیکون ها برای هر یک از ویژگی های اصلی مورد استفاده قرار می گیرند.

Plesk یا cPanel: کدام بهترین کنترل پنل است؟

رابط cPanel متفاوت است. منوی چپ دست از دست رفته است و در عوض، ویژگی ها به بخش هایی که شما با حرکت به پایین دسترسی دارند. گروه بندی می شوند. مانند Plesk، هر ویژگی دارای آیکون برای کمک به شناسایی آن است. رابط cPanel نیز دارای برخی از گزینه های سفارشی سازی برای پیدا کردن چیزهایی آسان تر است.

با توجه به چگونگی سازماندهی پانل ها، cPanel توابع خود را تحت عنوان تنظیمات، ایمیل، فایل ها، سیاهه ها، امنیت، دامنه ها، پایگاه های داده و خدمات نرم افزاری دسته بندی می کند. در حالیکه Plesk توابع آن را در زمینه هایی مانند استفاده از آماری و منابع، کاربران، ایمیل ، وب سایت ها و دامنه ها، برنامه ها و آمار. به طور شگفت انگیز، کنترل پنل WHM، که جدا از cPanel است. دارای رابط استاندارد با منوی چپ است. به این معنا، بیشتر شبیه Plesk، از cPanel است.

Plesk یا cPanel: کدام بهترین کنترل پنل است؟

Plesk و cPanel هر دو کاربران را قادر می سازند که دسترسی به خط فرمان داشته باشند. cPanel خط فرمان و دسترسی مبتنی بر API را فراهم می کند، و این دومین تعامل با برنامه های شخص ثالث را قادر می سازد. دسترسی به فرماندهی از Plesk از طریق آن نه به شکل مختصر به نام “Panel Access Log Command Line Access Tool” نام می برد.

کارایی

توسعه دهندگان cPanel برای افزایش عملکرد خود در طول سال ها سخت تلاش کرده اند و عموما پذیرفته شده است. که سریع ترین بارگیری از دو پانل کنترل است. این با کاهش میزان RAM که نیاز به cPanel به دست می آید. به این معنی است که بارگذاری صفحه سریعتر، ایجاد حساب و سایر عملیات را انجام می دهد.

امکانات و ابزارها

یک مجموعه استاندارد از وظایف مدیریت سرور و سرور وجود دارد که هر کاربر نیاز دارد. و شما می بینید که هر دو Plesk و cPanel کاربران را قادر می سازند این را انجام دهند. به عنوان مثال، هر دو را می توان برای:

  • نصب برنامه
  • پشتیبان گیری برنامه ریزی شده و مدیریت پایگاه داده
  • در حال اجرا FTP
  • پیکربندی تنظیمات DNS
  • مدیریت حساب های ایمیل
  • سیاهههای سرور
  • گزارش های منابع (مثلا در دسترس بودن، ذخیره سازی و پهنای باند)
  • حفظ حساب های کاربری
  • داده های ترافیکی و تجزیه و تحلیل
  • مدیریت فایل

در خارج از جعبه، Plesk با ساخت برای پشتیبانی از طیف گسترده ای از برنامه ها و برنامه های افزودنی می آید. با این حال، cPanel همچنین بسیاری از برنامه ها را اضافه می شود نیز اضافه شده است.

ویژگی های امنیتی وب

امنیت وب امروز ضروری است و هر دو cPanel یا Plesk طیف گسترده ای از ابزارهای امنیتی را برای محافظت از کاربران فراهم می کنند. برای مثال cPanel شامل ابزارهایی مانند: انحلال آدرس IP، نصب اتوماتیک از گواهینامه SSL و دایرکتوری های محافظت شده با رمز عبور است. در حالی که مجموعه امنیت Plesk شامل ابزارهایی مانند ادغام دایرکتوری فعال و فیلتر کردن هرزنامه های خروجی برای جلوگیری از نفوذ ایمیل و fail2ban می باشد.

مدیریت در حال حرکت است

هر دو cPanel و Plesk برنامه های گوشی های هوشمند را توسعه داده اند که شما را قادر می سازد تا با سرور و وب سایت خود ارتباط برقرار کرده و در حالی که در حال حرکت هستید، مدیریت کنید. همچنین انواع برنامه های شخص ثالث که می توانید استفاده کنید وجود دارد.

نتیجه

cPanel و Plesk هر دو پانل های کنترل استثنایی است که باعث می شود سرور و وب سایت شما را به آسانی اجرا کند. در بسیاری از موارد، انتخاب شما ممکن است توسط سیستم عامل یا هاستینگ وب شما انتخاب شود. با این حال، اگر شما یک انتخاب داشته باشید، مانند VPS، cloud و بسته های هاستینگ اختصاصی ما در eUKhost ارائه می دهیم و امیدواریم این پست به شما در درک بهتر هر یک از شما کمک کند.

بازخوردها
مقالات مرتبط
مزایا و معایب مجازی ساز KVM
مجازی ساز KVM چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حافظه NVMe چیست؟
حافظه NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه