• ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن
  • ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن

قابلیت های nginx

قابلیت های nginx

قبلا nginx را به شما معرفی کرده ایم که میتوانید برای دسترسی به این مطالب به nginx novinhost مراجعه نمایید.امروز میخواهیم در مورد قابلیت های nginx با شما صحبت کنیم.

  1. Nginx  صورت انجین ایکس با engine x خوانده می شود یک سرور منبع باز وب است که از سوی یک مهندس نرم افزار روس نوشته شد .از زمان آغاز به کار آن در سال ۲۰۰۴ این سرور وب روی بهره وری بالا همزمانی بالا و همچنین استفاده کمتر از حافظه تمرکز داشت . قابلیت های بیشتر که روی کار کرد آن تاثیر می گذاشت مانند توازن در بارگذاری حافظه نهان کنترل دسترسی پهنای باند و قابلیت یک پارچه سازی موثر با برنامه های کاربردی فراوان از انجین ایکس یک گزینه خوب برای معماران وب سایت های نوین ساخت. اکنون این سرور وب در جایگاه دوم محبوبترین سرور های منبع باز وب اینترنت قرار داد .

قابلیت های nginx

 


چرا همزمانی بالا اهمیت دارد ؟

این روزها گسترش اینترنت آنقدر زیاد بوده که در دهه گذشته پیشبینی آن غیر ممکن بود . تحولی عظیم از HTML های ساده که متن های قابل کلیک را می ساختن و بر پایه NCSA و روی سرور های وب آپاچی بودند تا میانگیر های ارتباطی که همواره برار هستند و از سوی پیش از دومیلیارد کهبر در سرار جهان مورد استفاده قرار می گیرند.
با افزایش تعداد کامپیوترها دستگاه های موبایل تپلت خایی که همواره متصل هستند چشم انداز اینترنت پرسرعت در حال تغییر هست .اطلاعات سرویس های آنلاین بسیار زیاد شده .بنابر این وب سایت ها بیشتر از قبل شاید قابل مقایسه هم نباشد پیچیده تر شده است .
 یکی از بزرگترین چالیش های یک معمار وب سایت همزمانی درخواست ها بوده است که از ابتدای به وجود آمدن سرویس ها وب تعداد درخواست های همزمان در حال رشد است . برای یک وب سایت محبوب اصلا غیر معمول نیست که ۱۰۰ هزار یا ملیون ها نفر را به صورت همزمان پشتیبانی و سرویس دهی کند.
ترکیبی از کاربران موبایل و معماری های جدیدتر برنامه های کاربردی که معمولا برپایه نگاه داشتن ارتباط پایدار هستند و به کاربر اجازه می دهند با اخبار و اطلاعاتی که از طریق دوستان هستند و به کاربران اجازه می دهند با اخبار و اطلاعاتی که از طریق دوستان خود دریافت می کنند به روز شوند عامل مهم دیگری که به افزایش همزمانی کمک می کند تغییر رفتار مرورگر های نوین است این گونه مرورگر ها برای بالابردن سرعت بارگذاری چهار یا شش اتصال همزمان را یک وب سایت برقرار می کنند .
برای نشان دادن مشکلی که برای ارتباط با اتصال های کند وجود می آید یک وب سرور مجازی مبتنی بر آپاچی در نظر بگیرید که پاسخ مسبتا کوتاه صد کلیوبایتی تا درست می کند.
بارگذاری این صفحه می تواند ظرف کسری از ثانیه انجام شود اما برای کاربری با پهنای باند ۸۰kbps بارگذاری این صفحه ده ثانیه طول خواد کشید . پس این سرور وب با سرعت نسبتا زیادی می تواند صد کیلوبایت محتوا را گرفته , سپس برای ده ثانیه به کندی به آن محتوا را قبل از آزاد سازی اتصال به کاربران بفرستند. حال تصویر کنید شما هزار کاربر دارید که به طور همزمان متصل هستند و محتوا یک سانی را خواست کرده اند اگر تنها یک مگابایل حافظه اضافه برای هر کاربر تخصیص یابد تقریبا یک گیگابایت حافظه برای ارائه سرویس به تنها هزار کاربر با درخواست صد کلیلوبایل محتوا نیاز است . یک سرور وب معمولی که بر پایه آپاچی باشد باید بیش از یک مگابایت حافظه اضافه برای هر اتصال تخصیص دهد اگر چه شرایط ارسال محتوا برای یک اتصال کند . می تواند وسیله افزایش اندازه بافر های سوکن کرنل سیستم عامل بهبود یابد ولی این کار یک راه حل کلی نیست می تواند اثرات جانبی زیادی در پیش داشته باشد .
با وجود اتصال های مداوم پایدار مشکل کنترل همزمانی پیش از پیش نمایان می شود زیرا برای جلوگیری از تاخیر به وجود آمده به علت سازماندهی اتصال جدید HTTP ارتباط کاربران نباید قطع شود برای هر کاربر متصل میزان خاصی از حافظه وسیله سرور وب تخصیص پیدا می کند .در نتیجه برای کنترل حجم کاری افزوده شده مرتبط با افزایش مخاطبان و افزایش تعداد کاربران همزمان یک وب سایت باید بر پایه تعدادی از بلاک های موثر باید در چند بخش های دیگر مانند سخت افزار ظرفیت شبکه نرم افزار و معماری ذخیره داده ها نیز مهم هستند اما نرم افزار وب سرور است که اتصال های کاربران را تایید و پردازش می کند بنابر این سرور وب باید بتواند به صورت غیر خطی و بر اساس افزایش تعداد درخواست ها در هر ثانیه و اتصال های همزمان تغییر کند .


آیا استفاده از انجین ایکس فواید دیگری دارد ؟

کنترل همزمان بالا با بهره وری تاثیر پذیری بالا فواید مهم به کارگیری انجین ایکس بوده است ولی این سرور وب فواید جالب دیگری نیز دارد .
در چند سال گذشته معماری های وب ایده تجزیه و جداسازی زیر ساخت نرم افزاری شان از سرور وب را پیش گرفته اند همانند آنچه قبلا در وب سایت های مبتنی بر linux وجود داشت 
انجین ایکس برای وب سرور بسیار مناسب است چرا که قابلیت کلیدی مورد نیاز برای کنترل همزمانی پردازش تاخیر ssl لایه امن سوکت ها محتوای ایستا فشرده سازی و ذخیره در حافظه نهان از بین بردن اتصال و درخواست های غیر ضروری و حتی جریان HTTP رسانه از لایه کاربردی به لایه موثر سرور وب اراعه می کند . همچنین امکان یکپارچه سازی مستقیم با راه حل های بدون SQL را برای بالا بردن کارایی هنگام اراعه سرویس به تعداد زیادی از کاربران همزمان فراهم می سازد.
با وجود کیت ها و زبان های برنامه نویسی جدید توسعه شرکت ها بیشتری اقدام به تغییر نحوه توسعه و به کارگیری برنامه های کاربردی خود کردند و انجین ایکس به یکی از اصلیترین اجزای این تغییرات تبدیل شد که توانست به بسیاری از شرکت ها در جهت توسعه سرویس های وب شان کمک کند .
اولین خط های انجین ایکس در سال ۲۰۰۲ نوشته شد و سال ۲۰۰۴ به عرضه عمومی رسید تعداد کاربران انجین ایکس در حال افزایش است که این مساله باعث افزایش ایده های مشارکتی خطاهای گزارش شده پیشنهاد ها و نظرات های شده است .
اساس کد انجین ایکس مختص به خودش است که به صورت کامل و از ابتدا به زبان برنامه نویسی c نوشته شده است . انجین ایکس به بسیاری از معماری های و سیستم هامل ها مانند لینوکس و ویندوز و … نفوذ کرده است این سرور وب با داشتن کتاب خانه های خود از ماژول های استاندارد کتاب خانه ای c استفاده زیادی نمی کند .

توجه داشته باشید در نسخه ویندوزی این سیستم بیشتر نمایشی می باشد و کامل نمی توانید قابلیت Nginx رو بفهمید.

نوشته قبلینوشته بعدی

نوشته مشابه

ثبت نظر