Docker1.0 چه مفهومی برای Openstack دارد؟

Docker1.0 چه مفهومی برای Openstack دارد؟

در فروش کامل Dockercon که به تازگی برگزار شد اعلامیه های بزرگی وجود داشت . اما بزرگترین آنها اعلامیه ای بود که از وجود نسخه ی Docker1.0 خبر می داد. اینکه آیا این نسخه در حال حاضر می تواند تمام نیازهای مربوط به حجم تولید را برطرف کند ، همچنان مورد بحث و تردید است ، اما با این حال تردیدی نیست که ظهور آن می تواند گام مهمی برای تبدیل Docker به یک datacenter باشد.

 

در هر حال Docker چیست؟

Docker یک پلتفرم برای کانتینرهای Linux است که برای تسهیل ساخت و پیاده کردن برنامه های توزیع شده برای سازندگان و مدیران سیستم ها طراحی شده است. Docker با دسته بندی که انجام می دهد تمام اجزای یک اپلیکیشن را اعم از ابزارها ، فایلهای پیکربندی ، کتابخانه ها و سایر اجزا به یک بسته ی خدمتی ساده تر تبدیل می کند. Docker را می توان از نظر مفهوم تا حدی شبیه به یک ماشین مجازی دانست.

ماشینی که مجاز است یک ماشین قدرتمند را به قسمتهای کوچکتر تبدیل کرده و آن را با اپلیکیشنهای مختلف ، بر حسب نیازهای پیکربندی مخصوص به هریک ، سهیم شود ، بدون آنکه اجازه دهد که این اپلیکیشن ها در کار یکدیگر تداخل کنند. تنها استثنا این است که برخلاف ماشینهای مجازی ، در Docker1.0 اپلیکیشنها به صورت برنامه های اصلی بر روی هسته ی Linux اجرا می شوند و هر اپلیکیشن به صورت دقیق از اپلیکیشن دیگر و همچنین از سیستم عامل اصلی جدا شده اند. به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

 

کانتینرها مهم ، سریع ، کارآمد و کم وزن هستند و استفاده از آنها آسان است. آیا کانتینرها جایگزین مجازی سازی سنتی , سرور های مجازی خواهند شد؟ خب ، هم بله و هم خیر. کانتینرها گزینه ی بسیار خوبی برای ساخت اپلیکیشنهای جدید و همچنین برای انتقال برخی از اپلیکیشنهای قدیمی تر هستند.

اما هنوز هم در دنیا برنامه های قدیمی و تاریخ گذشته اجرا می شوند که چه به دلیل نیازهای خاص خود و چه به دلیل ضرورت رعایت پروتکل های پشتیبانی موجود ، هرگز برای اجرا در کانتینر Linux ساخته نشده اند. و ماشینهای مجازی ،بر خلاف این کانتینرها، امکان اجرای برنامه های غیر Linux را که یکی از ملزومات اجرای این اپلیکیشنهاست ، دارند . اما این موضوع نباید اشتیاق شما را برای استفاده از Docker1.0 و کانتینرهای Linux که در آینده ی نزدیک یکی از بخشهای مهم رتبه بندی اپلیکیشنها می شوند ، کاهش دهد.

نسخه ی Docker1.0 تغییرات مثبت زیادی دارد که سبب می شود بسیاری از برنامه سازان و مدیران سایت ها با استفاده از آن به پیشرفت ناگهانی و قابل توجهی دست پیدا کنند. به عنوان مثال ، شبکه ها پیشرفت بسیاری کرده اند و امروزه کانتینرها می توانند به صورت مستقیم و بدون نیاز به ایجاد واسطه بر روی سیستم عامل هاست ، به هاست شبکه متصل شوند . همچنین این نسخه به خوبی با SELinux سازگار شده و در نتیجه امنیت یشتری را فراهم می کند. البته باگهای بسیاری نیز طی این فرایند نابود می شوند.

هم زمان با استفاده ی هر چه بیشتر از Docker در کنار ماشینهای مجازی سنتی در مجموعه ی OpenStack ، این کانتینر تبدیل به یک ابزار مهم برای مدیران OpenStack شده است و مدیران بیشتری سعی می کنند که با آن آشنا شوند. کانتینرهای Linux را می توان به دو صورت راه اندازی کرد : یا به صورت مستقل از طریق Heat که امکان اجرای گزینه های پیکربندی و هماهنگی مطرح شده در این مطلب را دارد و یا از طریق Nova که به شکلی با این کانتینرها برخورد می کند که گویی آنها نوع دیگری از هایپروایزرها ( ناظران ماشینهای مجازی ) هستند که از طریق یک درایور اختصاصی عمل می کنند. اینکه کدام روش برای شما بهتر است ، بستگی به نوع دقیق استفاده ی شما دارد.

اگر مایلید که در مورد نحوه ی کار OpenStack و Docker با یکدیگر بیشتر بدانید ، می توانید به فایل ویدیوئی که از همایش OpenStack در آتلانتا در ماه گذشته گرفته شده است ، توجه کنید. در این فایل ویدئویی به بیان خلاصه ای از مفاهیم مقدماتی و همچنین بهترین اقدامات برای استفاده از Docker پرداخته شده است.

برای کسب اطلاعات در مورد خدمات ارائه شده توسط نوین هاست ، از جمله ثبت نام دامنه ، خرید هاست ، سرور مجازی در لوکیشن های مختلف ، سرور اختصاصی ، هاست ابری و سرور مجازی ایران ، به www.novinhost.org مراجعه کنید  یا با شماره ۶۶۰۱۵۸۹۱ تماس بگیرید تا با یکی از اعضای بخش فروش ما صحبت کنید. پیروز و سربلند باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *