کوبرنیتیز و KUBECON

زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار :
۱۴۰۲-۰۴-۲۸

کوبرنیتیز و KUBECON : عمر محصولات در صنعت IT بسیار کوتاه است. محصولی که امروز جدیدترین محصول بازار است ، ممکن است فردا به چیزی فراموش شده تبدیل شود.

در دهه های گذشته بارها و بارها شاهد بوده ایم که یک رویکرد تکنولوژیکی خاص که در زمان خود یک تحول عظیم محسوب می شده. تنها با ظهور یک محصول جدیدتر ، قدرت خود را از دست داده و به فراموشی سپرده شده است. با اینکه هیچ پدیده ای در این صنعت، حداقل برای مدت کوتاه، همیشه در قدرت باقی نمی ماند. اما کسانی در این صنعت هستند که مطمئناً از ابتدا در مسیری اشتباه قدم برمی دارند.

کوبرنیتیز که یک نوآوری در زیرساخت کانتینرهای Open Source است و سیستم عاملی است که گوگل در زیرساخت خود ، از آن استفاده می کند. نمونه ای از این محصولات است. کوبرنیتیز نخستین تلاش در جهت ایجاد رویکرد کانتینری در صنعت IT نبود. Docker و کانتینری که به همین نام به بازار عرضه شده بود. نیز اقداماتی بودند که پیش از این در همین راستا انجام شده بودند.

کوبرنیتیز و KUBECON

تفاوت در اینجاست که به نظر می رسد کوبرنیتیز به یمن مدیریت خوب یا شانس خوب و یا ترکیبی از هر دو موفقیت زیادی در میان اکثر فروشندگان و مهمتر از آن در میان کاربران داشته است. درحالی که زمانی که صحبت از ترکیب و ادغام کانتینرها مطرح می شود. سایر برنامه های مربوطه ( مانند Docker و OpenStack ) به نوعی تسلیم اتفاقات جدید می شوند. کوبرنیتیز و CNCF از این بستر استفاده کرده و موفقیت بیشتری کسب می کنند.

برای درک بهتر این مطلب ، نوین هاست به نتایج به دست آمده از پژوهشی که شرکت source{d} انجام داده است. اشاره می کند. در گزارشی که این شرکت با نگاه به دنیای در حال پیشرفت کوبرنیتیز منتشر کرده است.  یافته های زیر را می توان مشاهده کرد:

  • با اینکه تعداد خطوط فرمانهای نوشته شده در حال افزایش به بیش از ۲ میلیون نشانه است. اما سرعت انجام این فرمانها از مارس ۲۰۱۸ به بعد روند کاهشی داشته است. که این امر نشان دهنده ی آن است که این پروژه به ثبات و رشد بیشتری رسیده است.
  • اگرچه با توجه به تعداد فرمانهای اجرا شده ، گوگل بزرگترین همراه و استفاده کننده از کوبرنیتیز است. اما کاربران شخصی نیز در حال دستیابی به آماری مشابه با گوگل هستند. به سختی می توان تعداد دقیق سازمانهای استفاده کننده از کوبرنیتیز را تعیین کرد. اما بررسیها نشان می دهد که بیش از ۶۰۰ دامین مختلف ایمیل ، از جمله عرضه کنندگان بزرگ سرور ابری و سرور مجازی مانند Red Hat ، Huawie و Microsoft از کوبرنیتیز استفاده می کنند.
  • پروژه ی کوبرنیتیز در ابتدای کار خود در سال ۲۰۱۴ تنها ۱۵ زبان برنامه نویسی داشت که این تعداد تا اوایل سال ۲۰۱۷ به ۳۵ عدد افزایش یافته است.
  • تعداد خروجیهای هم زمان سرورهای API در پایگاه کدبندی کوبرنیتیز به ۱۶۰۰۰ رسیده است که این تعداد ، تأیید کننده ی رشد و پیچیدگی این پروژه است. کاهش دیده شده در برخی از خروجیها در سال ۲۰۱۷ ممکن است نشان دهنده ی نوعی عدم سازگاری این خروجیها با مدلها و استانداردهای قبلی باشد.

Kubecon

اخیراً درشهر سیاتل ، جشنواره ی Kubecon ( همه چیز در باره ی کوبرنیتیز ) برگزار شد. بررسی وقایع Kubecon در طول چندین سال نشان می دهد که Kubecon ، CNCF و افراد مختلف دست اندر کار این دو توانسته اند به طرز ماهرانه ای روحیات هر عصر و دوره را شناسایی کنند. و پروژه ای را اجرا کنند که بین شور و اشتیاق اجراکنندگان ، اشتیاق برای گسترش این نوآوری ، تنشهای مختلف فروشندگان و درخواستهای کاربران اصلی که دلیل اصلی وجود این نوآوریهاست ، تعادلی برقرار کند.

در حقیقت وجود یک نوآوری موازی ، سازه ی Cloud Foundry نیز تا حدی سبب موفقیت روزافزون کوبرنیتیز شد. Cloud Foundry یک پلت فرم خوش ساخت است که در قالب PaaS در سرور مجازی ارائه می شود و می توان گفت حداقل تا حدی با ظهور کوبرنیتیز ، حضور آن در بازار کمرنگ شده است.

Cloud Foundry درتلاش برای حفظ کارایی خود ، به سمت پذیرش کوبرنیتیز در برخی از لایه های هماهنگ سازی کانتینر ها حرکت کرده است. و سطح این پذیرش در نظرسنجی که به تازگی از سوی بنیاد Cloud Foundry منشر شده است ، به خوبی مشخص است. این نظرسنجی تلاش جدی و قابل توجه Cloud Foundry را برای قبول کوبرنیتیز و در عین حال حفظ تفاوتهای موجود تا حد ممکن را به خوبی نشان می دهد. برخی از یافته های به دست آمده از این نظرسنجی عبارتند از :

  • افزایش یکپارچگی آخرین و بزرگترین فناوریهای موجود در زمینه ی IT

سالانه حدود ۱۶% به تعداد صاحب نظرانی که در زمینه ی آزمایش و به کارگیری آخرین تکنولوژیهای IT بر روی تکنیکهای موجود در سرور ابری ، مشغولند افزوده می شود .

  • آشنایی بیشتر با فن آوریهای سرور مجازی

در فوریه ۲۰۱۶ تنها ۶۳% از شرکت کنندگان در نظرسنجی می توانستند مفهوم ‘PaaS’ را برای همکارانشان توضیح دهند. در حالیکه در نظر سنجی اخیر این میزان به ۷۴% رسیده است. همچنین در حال حاضر ۴۹% از پاسخ دهندگان قادر به توضیح در مورد کانتینر هستند. حال آنکه این میزان در سال ۲۰۱۶ تنها ۲۴% بود.

  • میزان آگاهی از فناوری ارتباط مستقیم با به کارگیری آن دارد:

با افزایش قابلیت دسترسی و راحتی استفاده ، تنها ۱۴% از کسانی که مورد پرسش قرار گرفتند ، اظهار داشتند. که از PaaS استفاده نمی کنند و تنها ۱۳% از این افراد گفتند که از کانتینر ها استفاده نمی کنند.

  • کانتینرها قابلیت توسعه ی خود را اثبات کرده اند.:

در ماه اوت سال ۲۰۱۶ حدود ۵۱% از شرکت کنندگان در نظرسنجی کمتر از ۱۰۰ کانتینر و تنها ۳۷% از این افراد بیش از ۱۰۰ کانتینر را در سیستم خود به کار گرفته بودند. امروزه شرایط تغییر کرده است و ۴۷% از این افراد بیش از ۱۰۰ کانتینر و تنها ۴۲% کمتر از ۱۰۰ کانتینر را مورد استفاده قرار می دهند.

اینکه یک سازمان PaaS را به عنوان یک برنامه ی قدیمی بپذیرد. جالب و در عین حال گیج کننده است. پذیرش یک برنامه ی قدیمی می تواند هم یک ضرورت مهم و حیاتی و هم مانعی برای موفقیت و پیشرفت سازمان باشد.

مطالب مطرح شده درباره ی KUBECON

Red Hat پدیده های جالب آینده را نیز علاوه بر پدیده های جالب فعلی می پذیرد.

با اینکه مقایسه ی رایانش بدون سرور با کانتینر ها مقایسه ی منصفانه ای نیست. اما حقیقت آن است که به عنوان یک پیشرفت تکنولوژی ، حداقل در برخی موارد ، مقایسه ی رایانش بدون سرور با کانتینرها مانند مقایسه ی کانتینرها با ماشینهای مجازی است. به همین دلیل است که ظهور یک تکنولوژی جدید سبب می شود که تکنولوژی قدیمی ، اگر نگوییم خسته کننده ، حداقل کسل کننده به نظر برسد.

با توجه به این امر ، جالب است که بدانیم Red Hat ، Google و دیگران در Knative که یک استاندارد باز برای محصولات بدون سرور است. با یکدیگر همکاری می کنند. وجود این دو شرکت به همراه شرکتهای قدیمی SAP و IBM به Knative چنان اعتباری می دهد. که بتواند برای جابجایی بدون سرور در تأسیسات کوبرنیتیز این شرکتها مورد استفاده قرار گیرد.

Red Hat قصد دارد پشتیبانی از Knative را در برنامه های توسعه ی سال آینده ی خود قرار دهد. این برنامه برای این طراحی شده است که کاربران بتوانند همگام با Red Hat OpenShift Service Meshو بر اساس پروژه های Istio و Kiali برنامه های بدون سرور را ساخته و اجرا کنند. همچنین از Strimzi برای ساده تر شدن اجرای Apache Kafka از طریق جریانهای Red Hat AMQ برای موارد قابل اعتماد در OpenStack یا کوبرنیتیز استفاده می شود. و از طریق Camel-K که یک قالب یکپارچه سازی سبک ساخته شده بر اساس Apache Camel است. و این امکان را فراهم می کند که چند منبع بطور هم زمان به عنوان محرک برای برنامه های سرور مجازی مورد استفاده قرار گیرند.

تیم Mirantis عرضه ی کوبرنیتیز را گسترش می دهد

تیم Mirantis به زودی آخرین نسخه از پلت فرم سرور ابری خود را که شامل قابلیت به کارگیری KUBECON در سیستمهای داخل سازمانی و گروهی از سیستمهای تضمین کیفیت است. به بازار عرضه می کند. با توجه به سابقه ی این تیم در کمک به سازمانها در به کارگیری تکنولوژیهای پیشرفته ، می توان گفت این سیستمهای تضمین کیفیت حاصل تجربه های سخت موسسات در موقعیت های واقعی بوده است.

آخرین نسخه از محصولات عرضه شده از سوی تیم Mirantis بر اساس موارد MCP Edge است که به تازگی اعلام شده اند. و راههایی را به اپراتور سیستم ارائه می کند که برای موارد استفاده در سرور ابری Edge طراحی شده اند.

خبرهایی از گوشه وکنار جهان ( خبرهایی از همه جا)

خبرهای زیادی در مورد Kubecon به گوش می رسد و می توان این امر را حداقل نشانه ی خوبی از وجود شور و شوق قابل توجه برای CNCF دانست. خبرهای مختلفی از خبر شرکت Kaloom مبنی بر ادغام OpenShift و کوبرنیتیز با نرم افزار این شرکت به نام SDF تا معرفی Atomist . شرکت اتوماسیون تحویل نرم افزار اعلام کرد که امکانات جدید خود را برای استفاده از SDM در سیستمهای محلی در اختیار کوبرنیتیز قرار می دهد.

از اخبار مربوط به مشتریان مانند آنکه پلت فرم ۹ پنج مشتری جدیدی که از برنامه های SaaS- managed آن که در KUBECON و سرور مجازی ارائه شده اند. استفاده کرده اند تا اخبار مربوط به معرفی برنامه هایی نظیر IPO-hopefully Canonical که به تازگی MicroK8s راه اندازی کرده است. و وعده داده است که کاربران با استفاده از آن می توانند ظرف چند ثانیه کوبرنیتیز را نصب و راه اندازی کنند.

از اخبار Mesosphere آخرین آپدیت DC/OS شامل راه اندای موتور کوبرنیتیز Mesosphere تا اخبار مربوط به Crossplane . ارائه کننده ی سیستم کنترل سرورهای ابری باز چندگانه. با استفاده از Crossplane می توان از طریق یک مرکز کنترل حجم کار و فایلهای مربوطه را بین AWS, Microsoft Azure, Google Cloud و سیستمهای ذخیره ی محلی داخل سازمانی جابجا کرد.

بازخوردها
مقالات مرتبط
مزایا و معایب مجازی ساز KVM
مجازی ساز KVM چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حافظه NVMe چیست؟
حافظه NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه