• ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن
  • ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن

حل مشکل بوت نشدن ubuntu

حل مشکل بوت نشدن اوبونتو ubuntu

سیستم عامل لینوکس نیز همانند سیستم عامل های ویندوز و مک گاهی اوقات دچار مشکل میشود و بوت نمیشود. اگر شما نیز جزو کاربران توزیع اوبونتو از سیستم عامل لینوکس هستید و سیستم شما بالا نمیاید، این مقاله را مطالعه کنید.

 

 

۱. آیا به بوت لودر Grub دسترسی دارید؟

Grub یک بوت لودر است که باعث بالا آمدن سیستم عامل میشود. در کامپیوتر های دارای دو سیستم عامل، هر دو سیستم عامل در محیط بوت لودر Grub ظاهر خواهند شد و میتوانید هر کدام که خواستید را انتخاب کنید تا بالا بیاید. نصب ویندوز در کنار اوبونتو باعث دستکاری در بوت لودر Grub شده و اگر بوت لودر Grub کار نکند اوبونتو نیز لود نخواهد شد.

همچنین گاهی اوقات رفتن برق، آپدیت ناقص اوبونتو و… نیز میتوانند باعث بروز مشکل در بوت لودر گراب شوند.

 

 

برای چک کردن سالم بودن گراب، کلید Shift را نگه دارید و سپس سیستم را ریستارت کنید. اگر یک منو که در آن سیستم عامل های نصب شده بر روی کامپیوتر ظاهر شده اند دیدید، یعنی مشکلی نیست. اما اگر این منو را ندیدید یعنی بوت لودر گراب خراب شده و به این دلیل است که اوبونتو شما بالا نمیاید. در این مواقع باید بوت لودر را تعمیر کنید.

نکته: اگر بوت لودر گراب بالا آمد از مرحله دوم بگذرید

 

۲. تعمیر بوت لودر گراب

گر بوت لودر گراب لود نمیشود میتوانید با استفاده از دیسک و یا فلش حاوی اوبونتو آن را تعمیر کنید. دیسک و یا فلش حاوی اوبونتو خود را در داخل کامپیوتر قرار دهید و سیستم را ریستارت کنید (باید الویت بوت را بر روی دیسک و یا فلش حاوی اوبونتو قرار دهید).

 

پس از لود شدن دیسک و یا فلش، اوبونتو را به صورت لایو اجرا کنید و سپس ترمینال را باز کنید و دستورات زیر را در آن وارد کنید:

Sudo apt-add-repository ppa:yannubuntu/boot-repair

Sudo apt-get update

Sudo apt-get install -y boot-repair

Boot-repair

 

با اعمال این دستورات ابزار تعمیر بوت نصب خواهد شد. صبر کنید تا سیستم توسط این ابزار اسکن شود و پس از اسکن گزینه “Recommended Repair” را انتخاب کنید. همچنین گزینه “Advanced Options” وجود دارد که با استفاده از آن میتوانید سیستم عامل پیشفرض و پارتیشن پیشفرض هارد را انتخاب کنید. پس از اتمام عملیات تعمیر بوت لودر، سیستم خود را یک بار ریستارت کنید، خواهید دید که بوت لودر گراب سالم شده است.

 

۳. از منوی ریکاوری در بوت لودر گراب استفاده کنید

اگر میتوانید بوت لودر گراب را ببینید پس لازم نیست مراحل بالا را طی کنید. یک ابزار ریکاوری سیستم در بوت لودر گراب وجود دارد که با استفاده از آن میتوانید اکثر اوقات مشکل بوت نشدن سیستم را حل نمایید. در بوت لودر گراب، به دنبال گزینه “Advanced Options” بگردید و سپس وارد بخش “Recovery” شوید. پس از وارد شدن به این بخش اوبونتو شما در محیطی همانند محیط Safe Mode که در ویندوز وجود دارد بوت خواهد شد.

 

Fsck : این ابزار چک کردن فایل های سیستمی است که هاردی که اوبونتو در آن نصب است را چک میکند تا فایل های سیستمی خراب را بیابد.

Clean : این ابزار مقداری از فضای هارد را آزاد میکند. این برای زمانی است که هارد شما پر شده و اوبونتو لود نمیشود.

Dpkg : با استفاده از این ابزار میتوانید پکیج های آسیب دیده نرم افزار های را تعمیر نمایید. نصب ناقص نرم افزار ها و یا بروزرسانی ناقص سیستم گاهی اوقات باعث بروز مشکل میشود. بنابراین استفاده از این ابزار نیز در بسیار از مواقع کمک میکند.

 

۴. اوبنتو را از اول نصب کنید

اگر اوبونتو شما بوت نمیشود و زمان چندان زیادی برای تعمیر آن ندارید بهترین راه نصب مجدد آن است. با این کار زمان کمی صرف خواهد شد. برای انجام این کار یک دیسک و یا حافظه USB حاوی اوبونتو لایو در کامپیوتر خود قرار دهید. سپس سیستم تشخیص خواهد داد که اوبونتو در هارد شما نصب است و شما میتوانید با استفاده از گزینه “Reinstall” که ظاهر میشود مجددا اوبونتو را نصب کنید. با انجام این کار فایل های شما و گاهی اوقات نرم افزارهای نصب شده نیز باقی خواهند ماند.

 

۵. هارد سیستم را تعویض کنید

گاهی اوقات مشکل در هارد سیستم باعث بالا نیامدن اوبونتو میشود. البته ممکن است هارد شما مشکلی نداشته باشد و مشکل از کابل های هارد شما باشد.

 

نوین هاست ارائه دهنده انواع هاست , سرور مجازی , سرور اختصاصی , سرور مجازی ایران , ثبت دامنه در کشور با بهترین کیفیت و خدمات پس از فروش

لینک کوتاه : http://yon.ir/gqnHS

نوشته مشابه

ثبت نظر