بهینه سازی هزینه های سرور ابری در سال ۲۰۱۹

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار :
۱۳۹۸-۰۴-۲۹

میزان استفاده از رایانش ابری در طی شش سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. در حال حاضر شرکتهای بزرگ و کوچک و صنایع مختلف به زیرساختهای سرور ابری روی آورده‌اند و استراتژی‌ در اولویت قرار دادن سرور ابری را سرلوحهٔ کار خود قرار داده‌اند. در این میان، بهینه کردن هزینه های سرور ابری و سرور مجازی به یکی از دغدغه‌های اصلی برای بسیاری از سازمانها تبدیل شده است.

 

 

واحدهای IT هم‌زمان با انتقال روزافزون حجم کاری به سرور ابری عمومی، محیطهای سیستمی مجازی موجود را به گونه‌ای تغییر می‌دهند که از قابلیتهای شبه سرور ابری بیشتر پشتیبانی کنند، و در این میان، بهینه کردن هزینه های سرور ابری و سرور مجازی به یکی از دغدغه‌های اصلی برای بسیاری از سازمانها تبدیل شده است.

 

بهینه سازی هزینه های سرور ابری

در یک نظرسنجی که درمورد استفاده از سرور ابری و سرور اختصاصی از کاربران این سرور انجام شده است، افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی دو اولویت اصلی را در این زمینه مطرح کردند( این دو مسئله طبیعتاْ با یکدیگر ارتباط دارند) : انتقال حجم بیشتر کار به سرور ابری عمومی و بهینه‌سازی هزینه های سرور ابری.

 

با افزایش میزان استفاده از سرور ابری و سرور مجازی طبیعتاْ میزان هزینه های این سرور نیز افزایش می‌یابد. هزینه های سرور ابری عمومی ،به ویژه در شرکتهای بزرگتر که حجم کاری بیشتری در سرور ابری انجام می‌دهند ،به سرعت به یکی از ردیفهای اصلی در بودجهٔ IT تبدیل شده است. در سال ۲۰۱۹ ، بیشتر از ۵۰٪ شرکتها سالانه بیش از ۲/۱ میلیون دلار برای سرور ابری عمومی و سرور مجازی هزینه می‌کنند.

 

درآمد سالانهٔ چند شرکت عرضه‌کنندهٔ سرور ابری عمومی همچون AWS ، Microsoft Azure و Google Cloud Platform در سال گذشته بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار بوده است ،( میزان درآمد دقیق کاملاْ مشخص نیست، زیرا تنها شرکت Amazon درآمدهای حاصل از زیرساختهای ابری خود را از سایر سرویسهای ابری جدا کرده است.). بخش عمدهٔ این درآمد از پرداخت هزینه توسط کاربرانی به دست می‌آید که بلد نیستند چگونه جلوی هدررفتن هزینهٔ پرداختی برای سرور ابری را بگیرند.

 

کاربران سرور ابری می‌توانند کارهای زیادی برای بهینه‌سازی هزینه های سرور ابری انجام دهند.

با اینکه مدیریت هزینه های سرور ابری و سرور مجازی یکی از اولویتهای اصلی کاربران در سال ۲۰۱۹ است، اما آنها همچنان میزان این اتلاف هزینه را کمتر از میزان واقعی آن برآورد می‌کنند. شرکت‌کنندگان در نظرسنجی انجام شده میزان این اتلاف هزینه را ۲۷٪ تخمین زده‌اند، در حالی که شرکت برگزارکنندهٔ نظرسنجی این میزان را ۳۵٪ محاسبه کرده است.

 

یکی از دلایل این همه هدر رفت هزینه در سرور ابری عمومی، پیچیدگی فرایند قیمت‌گذاری و پرداخت در سرور ابری است: عرضه کنندگان سرور ابری و هاست صدها هزار مورد و نکته برای قیمت‌گذاری ارائه می‌کنند و صورتحسابها هم بالغ بر صدها میلیون خط و سطر دارند. تغییرات فوری قیمتها ، ارائهٔ قابلیتهای جدید و پراکندگی کاربران سرور ابری را نیز به عامل بالا اضافه کنید، بدین ترتیب کاملاْ واضح است که چرا مدیریت هزینه های سرور ابری و هاست ها تا این حد مشکل است.

 

برای مقابله با هزینه‌های اضافی برای سرور ابری چهار روش وجود دارد:

شناسایی هزینه‌های هدررفته برای سرور ابری :

سازمانها غالباْ در این بخشها اتلاف هزینه برای سرور ابری دارند: اجرای Instance به صورت شبانه‌روزی : به جای اجرای نمونه‌ها به صورت تمام وقت و زمانی که نیازی به آنها نیست ، از برنامه‌های توسعهٔ خودکار حجم کار تولیدی و برنامه‌ریزی خودکار برای ایجاد محیطهایی استفاده کنید که در آنها نمونه‌ها فقط در ساعات کاری و یا در زمانی که به آنها نیاز است، اجرا شوند.

 

استفادهٔ بیش از حد نمونه‌ها از منابع :

معمولاْ ۴۰٪ از نمونه‌ها از ماشینهای مجازی استفاده می‌کنند که حدود ۴۰٪ از حافظه و CPU را به کار می‌گیرند و بیشتر این تعداد هم از ماشینهایی استفاده می‌کنند که از کمتر از ۲۰٪ حجم حافظه و CPU استفاده می‌کنند. با کاهش سایز این نمونه ها می‌توانید هزینه ها را تا حد زیادی کاهش دهید.

 

عدم توجه به حذف اطلاعات ذخیره‌شدهٔ قدیمی :

با حذف اطلاعات ذخیره‌شدهٔ قدیمی که دیگر ارتباطی با نمونه‌ها ندارند و حذف عکسهای قدیمی که در محدودهٔ قانون حفظ عکسها نیستند، می‌توانید تا حد زیادی در هزینه ها صرفه‌جویی کنید.

 

از تخفیف‌ها استفاده کنید :

یکی دیگر از بخشهایی که می‌توان با استفاده از آن در هزینه ها صرفه‌جویی کرد ، استفاده از تخفیفهایی است که عرضه‌کنندگان سرور ابری در ازای استفاده از نمونه‌های خود ارائه می‌کنند. هر شرکت عرضه‌کننده‌ای قوانین و رویکردهای مخصوص به خود را برای ارائهٔ تخفیف دارد ، اما اصول کلی برای استفاده از تخفیف یکی است و می‌تواند منجر به صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه ها شود.

 

برای صرفه‌جویی بیشتر با تیمهای مدیریتی همکاری کنید :

از آنجا که تیمهای متمرکز مدیریتی سرور ابری صاحب منابع این سرور نیستند ، زمانی که به حوزهٔ صرفه‌جویی در هزینه های اضافی وارد می‌شوند ، با بزرگترین چالشها مواجه می‌شوند. پس از آنکه این تیمها راهکارهای ممکن برای صرفه‌جویی را شناسایی کردند ، برای اجرایی شدن این راهکارها لازم است که با صاحبان منابع سرور ابری همکاری کنند. این فرایند عادی مشارکت و همکاری شامل اقدامات زیر از سوی گروههای مختلف است:

 

  • تیم مدیریت سرور ابری و سرور اختصاصی راهکارهای صرفه‌جویی را شناسایی می‌کند و این راهکارها را به صاحبان منابع اعلام می‌کند.
  • سپس صاحبان منابع می‌توانند آن دسته از راهکارهای پیشنهادی را که می‌‌توان حذف کرد و کنار گذاشت، شناسایی کنند( برای مثال ، پیشنهاد کاهش حجم نمونه‌هایی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، اگر برای مورد ترمیم سیستم پس از بروز بحران مورد استفاده قرار گیرد، روش مناسبی نخواهد بود ) ، برای انجام راهکارهای پیشنهادی اقدام کنند و این پیشنهادات را با دیگر اعضای تیم در میان بگذارند.
  • سپس تیم مدیریتی نتایج را بررسی می‌کنند و میزان صرفه‌جویی را گزارش می‌دهند.

 

از شیوه‌های خودکار برای کنترل هزینه ها استفاده کنید.

چابکی و سرعت ارائه شده در سرور ابری و سرور مجازی سبب می‌شود که زمانی صرف تأیید درخواستهای ارسالی برای استفاده از منابع نشود و در نتیجه اگر در سازمان فرایند مدیریتی مناسبی برای شناسایی اتلاف هزینه ها و منابع و تضمین کارایی منابع استفاده شده ، وجود نداشته باشد، ممکن است هزینه ها به سرعت افزایش یابند. اگر شما هم مانند بسیاری از سازمانها به جای استفاده از یک سیستم خودکار، سرور ابری خود را به صورت دستی مدیریت می‌کنید، ممکن است فرصتهای موجود برای کاهش قبل توجه هزینه های بی‌مورد را ازدست بدهید.

 

نکتهٔ مهمی که باید به خاطر داشته باشید آن است که بهینه‌سازی هزینه های سرور ابری کاری نیست که تنها برای یک بار انجام شود، بله باید به صورت مستمر مورد پیگیری قرار گیرد. با استفاده از شیوه‌های خودکار برای بهینه‌سازی مستمر چه در موارد اقدامات سریع مانند شناسایی نمونه‌های بلااستفاده و نمونه‌هایی که زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و چه در برخورد با موارد پیچیده‌تر مانند برنامه‌ریزی نمونه‌های رزرو، می‌توانید هزینه های بی‌مورد را در بلند مدت کاهش دهید.

 

بهینه‌سازی هزینه های سرور ابری سبب کاهش فوری در هزینه ها می‌شود.

تقریباْ تمام صنایع از سرور ابری برای تغییر ساختار IT خود استفاده می‌کنند تا بدین ترتیب سبب افزایش نوآوری، گسترش میزان دسترسی به بازار و کاهش هزینه های IT شوند ـ این کارها تمام سرمایه‌گذاریهایی راکه قبلاْ بطور کامل به دیتاسنترهای پرهزینه اختصاص می‌یافت را آزاد می‌کنند. مدلهای متفاوت پرداخت هزینهٔ سرور ابری که در آنها به صورت ماهیانه صورتحساب هزینه ها صادر می‌شود، به شما کمک می‌کند که بتوانید خیلی سریع میزان صرفه‌جویی حاصل از حذف یک منبع یا کاهش آن را دریابید.

اما نباید تنها یک بار و یا حتی فصلی یک بار اقدام به کنترل و مدیریت هزینه های سرور ابری نمود. شرکتهایی که به صورت حرفه‌ای و با استفاده از شیوه‌های خودکار بطور مستمر بر هزینه ها نظارت دارند و نسبت به بهینه‌سازی این هزینه ها اقدام می‌کنند ، در بلند مدت بیشترین صرفه‌جویی را در هزینه های سرور ابری خواهند داشت.

بازخوردها
مقالات مرتبط
مزایا و معایب مجازی ساز KVM
مجازی ساز KVM چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حافظه NVMe چیست؟
حافظه NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه