اولین اقدام بعد از خرید سرور مجازی نوین هاست

زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار :
۱۴۰۱-۰۳-۱۰

بعد از خرید سرور مجازی ، تازه دردسر های شما شروع میشود، در صورتی که کانفیگ امنیتی و بهینه سازی مناسبی انجام ندهید، ممکن است کارآیی و امنیت سرور مجازی شما به شدت افت کند. در این پست با اولین اقدام ها پس از خرید سرور مجازی آشنا می شویم ، با نوین هاست همراه باشید.

اولین اقدام بعد خرید سرور مجازی

اقدامات لازم بعد از خرید سرور مجازی

۱- پسورد ورود را عوض کنید:

بسیاری از شرکت های ارائه دهنده خدمات سرور و هاست , پسورد پیشفرضی را روی سرور های مجازی ارائه شده میگذارند, حتی اگر پسورد رندوم استفاده کنند, در صورت هک شدن ایمیل و اکانت شما, ممکن است پسورد سرور لو برود, پس اولین اقدام پس از خرید سرور مجازی, تغییر پسورد به یک پسورد امن, و ذخیره آن در یک جای امن است.

۲. تغییر پورت ورود:

تغییر پورت SSH در سرور مجازی لینوکس و پورت RDP در سرور مجازی ویندوز امنیت شما را در مقابل حملات کور که به صورت اسکن کردن یک رنج آیپی و آزمایش پسورد ها صورت میگیرد, ایمن خواهد کرد.

فراموش نکنید که موقع درخواست پشتیبانی, باید شماره پورت جدید را در اختیار پشتیبانی قرار دهید, استقاده از Port knocking در لینوکس هم میتواند در امنیت پورت ورود بسیار موثر باشد.

۳. دیوار را آتش بزنید:

دیواره آتش یا فایروال, از ملزومات اولیه هر سروری است, اما اگر آنرا درست کانفیگ نکنید, نصب بودنش جز دردسر چیزی برای شما به ارمغان نخواهد داشت, سرویس هایی که روی سرور مجازی ارائه میشوند را مشخص کنید و پورت های مربوط به آنها را در فایروال باز کنید

در تعیین آیپی مبدا و مقصد, همچنین پروتکل ارتباطی تنبلی نکنید و پورت ها را فقط به روی آیپی و پروتکل لازم باز کنید, اضافه کردن پورت SSH یا RDP که در مرحله قبل تعیین کردیم را فراموش نکنید.

۴. سرویس های اضافی را غیر فعال کنید:

بعضی سرویس ها به طور پیشفرض روی سیستم عامل نصب شده بر روی سرور مجازی فعال هستند, آنها را شناسایی کرده و مواردی را که اطمینان دارد مورد نیاز نیستند غیرفعال کنید (دستور chkconfig در لینوکس و ابزار Services در ویندوز)

۵. آپدیت کنید:

معمولا سرور های مجازی از روی Template های آماده تحویل میشوند (که باعث میشود بتوانید سرور مجازی خود را نیم ساعت پس از ثبت سفارش تحویل بگیرید), پس ممکن است بسته های نرم افزای سیستم عامل خیلی آپدیت نباشند.

در سرور های ردهت مثل سنت او اس با دستور yum -y upgrade  و سرور های دبیان مثل اوبونتو با دستور  sudo apt-get update && sudo apt-get -y dist-upgrade سرور خود را آپدیت کنید, ریستارت بعد آپدیت فراموش نشود.

آپدیت کردن بسته هایی که روی سرور نصب میکنید را فراموش نکنید. توجه کنید که در سرور مجازی ایران که هزینه ترافیک پرداخت میکنید آپدیت مکرر ممکن است باعث ایجاد هزینه شود.

۶. ابزار های ضروری را نصب کنید:

بسته به کاری که با سرور مجازی انجام میدهید, بهتر است بسته های مورد نیاز را از اول نصب کنید.

بهتر است یک ابزار مانیتورینگ شبکه برای داشتن لاگ از سرعت و پینگ سرور نصب کنید. (از قبیل

  • osquery
  • linux-dash
  • Cacti
  • Nagios
  • MRTG

)

۷.نصب اسکنر امنیتی:

روی سرور های لینوکسی ویروس نمی افتد اما روت کیت چرا! پس بهتر است یک اسکنر ویروس و یک اسکنر روت کیت روی سرور خود داشته باشید

ابزار های rkhunter و chrootkit برای سرور لینوکس مناسب هستند.

ClamAV و maldetect  آنتی ویروس اوپن سورس برای سرور های لینوکس است.

۸.از داشتن سرور مجازی لذت ببرید!

پس از انجام امور اولیه حالا میتوانید از سرور خود لذت ببرید, قبل شروع ارائه سرویس, میتوانید برنامه ها و اسکریپت های خود را روی سرور اجرا کنید, با ایجاد یک پروکسی, از طریق آیپی سرور, تلفن همراه خود را به اینترنت متصل کنید, دانلود با سرعت بالا را تجربه کنید یا وب سرور شخصی خود را راه اندازی کنید.

پست بهینه سازی سرور مجازی نیز ممکن است برای شروع کار با سرور مجازی مفید باشد.

بازخوردها
مقالات مرتبط
مزایا و معایب مجازی ساز KVM
مجازی ساز KVM چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حافظه NVMe چیست؟
حافظه NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه