اسکریپتینگ سمت سرور + مزایا و معایب

زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار :
۱۴۰۱-۰۴-۱۱

اسکریپتینگ سمت سرور چیست ؟ و چه مزایا و معایبی دارد ؟ در طول سال های اولیه اینترنت، کاربران با آنچه که صفحات وب استاتیک نامیده می شد صفحات وب سایت هارا مشاهده میکردند . صفحات ساده HTML که به طور مشابه برای هر کاربر نمایش داده می شوند.

همانطور که اینترنت توسعه یافته ، نیاز به افزایش صفحات وب پویا (Dynamic) است. که برای کاربرهای مختلف به طور متفاوتی ظاهر می شود.  برای مثال کاربرانی که به سایت وارد می شوند. محتوای متفاوت را بسته به وضعیت، تنظیمات و فعالیت های قبلی خود مشاهده می کنند .

صفحات پویا همچنین اجازه می دهد محتوا برای دستگاه های مختلف ، متفاوت نمایش داده شود. و می توان آنها را هر چند وقت یکبار به روز کرد. مانند: کدام محصولات در سبد خرید شما وجود دارد یا آخرین نمره تیم شما در مسابقات فوتبال. در ادامه با توضیحات درباره مزایا و معایب با نوین هاست همراه باشید !

اسکریپتینگ سمت سرور

مزایا و معایب اسکریپتینگ سمت سرور

برای فعال کردن یک صفحه وب برای نمایش محتوای پویا برای کاربران و دستگاه های مختلف، نیازمند اسکریپت است. اسکریپت فرایندی است که عناصر تعاملی یک صفحه وب از پایگاه داده وبسایت یا سایر فروشگاه های داده در سرور سایت بازیابی می شوند. دو نوع اسکریپت وجود دارد. که می تواند رخ دهد: اسکریپتینگ سمت سرور و اسکریپت سمت سرویس گیرنده. اسکریپت های سمت سرور به این معنی است که اطلاعات لازم برای ایجاد صفحه پویا قبل از فرستادن به کاربر، بر روی سرور مجازی انجام می شود.

این کار با استفاده از زبان های اسکریپتی مانند PHP، ASP.NET و Python انجام می شود. اسکریپت سمت سرویس دهنده به این معنی است که اسکریپت به مرورگر ارسال می شود و مرورگر از این اسکریپت برای تهیه و تطبیق محتوای صفحه در دستگاه کاربر استفاده می کند.

مزایای اسکریپت سرور:

  • برای اینکه اسکریپت سمت سرویس گیرنده برای کار، مرورگرها نیاز به پلاگین ها و فن آوری های اسکریپت. مانند جاوا اسکریپت برای کامپایل تمام اطلاعات دارند. این باعث افزایش بار در رایانه کاربر می شود. و می تواند منجر به مشکلات مانند بارگذاری آهسته، مصرف CPU بالا و حتی انجماد – به ویژه اگر آن رایانه قدیمی تر است. اسکریپت های سمت سرور از این کار جلوگیری می کند.
  • برخی مرورگرها به طور کامل از جاوا اسکریپت پشتیبانی نمی کنند. بنابراین اسکریپت های سمت سرور برای اجرای صفحات پویا در این مرورگرها ضروری است.
  • زبان برنامه نویسی سمت سرور مانند PHP می تواند پیکربندی شده برای اجرای برنامه های CMS مانند وردپرس و جوملا. این به کاربران CMS اجازه می دهد تا بدون نیاز به برنامه نویسی به راحتی مطالب را در وب ایجاد و به روز کنند.
  • اسکریپت های سمت سرور اغلب زمان بارگذاری صفحات وب را کاهش می دهد. که می تواند رتبه بندی گوگل سایت شما را بهبود بخشد و از خروج کاربران به دلیل مسائل با سرعت سایت جلوگیری کند.
  • همانطور که اسکریپت بر روی سرور انجام می شود. اسکریپت خود به مرورگر ارسال نمی شود.، این امر مانع از آن می شود که کپی شده، کلون شده یا مورد بررسی قرار گیرد برای هک کردن آسیب پذیری ها.
  • اسکریپتهای سرور طرفی حفاظت بیشتری از حریم شخصی کاربران ارائه می دهد. و گزینه ترجیحی برای تجارت الکترونیک، عضویت و سایت های رسانه های اجتماعی است.

معایب اسکریپت سرور:

  • اسکریپتها باعث افزایش تقاضا برای سرور وب سایت می شود. وب سایت ها با استفاده از برنامه های بزرگ و با ترافیک سنگین ممکن است نیاز به استفاده از روش های هاستینگ قوی تر مانند سرور اختصاصی یا وب هاست برای مقابله با تقاضا داشته باشند.
  • اسکریپت های سمت سرور نیازمند صفحاتی هستند که برای نشان دادن محتوای پویا تجدید می شوند. شما اغلب این را می بینید زمانی که از اسکریپت های سمت سرور برای ورود به سایت استفاده می کنید. با این حال، توسعه دهندگان اکنون از یک روش جدیدتر مبادله اطلاعات با یک سرور با نام Ajax استفاده می کنند. و این اجازه می دهد. که صفحات وب بدون نیاز به بارگیری مجدد کل محتوای به روز شود.
  • اسکریپت های سمت سرور نیاز به یک پایگاه داده برای ذخیره داده های پویا دارند؛ این موضوع به خودی خود نیست, اما پایگاه داده به طور منظم نیاز به پشتیبان گیری دارد و باید حفظ شود.

در حال حاضر اکثر وب سایت ها از محتوای پویای استفاده می کنند. که بیشتر آنها با استفاده از اسکریپت های سمت سرور مدیریت می شود. بدون اسکریپت سمت سرور، عملکرد اینترنت همانطور که امروز می دانیم فقط وجود ندارد.

بازخوردها
مقالات مرتبط
مزایا و معایب مجازی ساز KVM
مجازی ساز KVM چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حافظه NVMe چیست؟
حافظه NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟
[custumexpert]
زمان مطالعه: 4 دقیقه