• ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن
  • ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن

راه اندازی OpenStack Stein

راه اندازی OpenStack Stein

پروژه ی OpenStack Stein که منابع بیش از ۷۵ سرور ابری عمومی و هزاران سرور ابری خصوصی و سرور مجازی اختصاصی را تأمین می کند، به تازگی ورژن نوزدهم نرم افزار خود را عرضه کرده است.

 

 

با توجه به اینکه در اینجا صحبت از یک برنامه ی نسبتاً ثابت و پایه ای است ، احتمالاً تصور می کنید که بعد از ۱۹ بار به روز رسانی کردن یک پلتفرم زیرساخت open-source ، دیگر هیچ قابلیت جدیدی برای افزودن به آن وجود ندارد. با این حال ، در این ورژن جدید ، چند قابلیت واقعاً جدید و همچنین ترفندهای معمول و افزایش قابلیتهایی که مورد انتظار بوده است ، وجود دارد. با اینکه تبلیغات اغراق آمیز در مورد OpenStack کاهش یافته است ، اما ما هنوز در مورد یک پروژه ی Open-source فعال صحبت می کنیم.

 

راه اندازی OpenStack Stein

به طور متوسط روزانه ۱۵۵ اقدام در چرخه ی ساخت و توسعه ی Stein ثبت می شود . این فعالیت ساخت و توسعه OpenStack را در سطح Linux kernel و Chromium نگه می دارد. عجیب نیست که تمرکز بیشتر این فعالیتهای ساخت و توسعه بر کوبرنیتیز و ابزارهایی که این کانتینرهای خوشه ای را مدیریت می کنند ، است.

در این ورژن جدید ، تیم پشتیبان نصب کننده ی کوبرنیتیز OpenStack ، صرف نظر از تعداد Node موجود در خوشه ، زمان راه اندازی آن را از ۱۰ دقیقه به ۵ دقیقه کاهش داده است. OpenStack Stein برای آنکه میزان پشتیبانی کوبرنیتیز را افزایش دهد ، Neutron و Ironic را نیز به روز رسانی می کند . Neutron سرویس ایجاد شبکه در این پروژه است که در حال حاضر با فعال کردن کانتینرها ، ساخت پورت های شبکه ی مجازی در تعداد انبوه را ، آسانتر می کند و Ironic سرویس تأمین bare-metal است . با توجه به آخرین بررسیهایی که در خصوص این پروژه انجام شده است ، عجیب نیست که ۶۱% از سازه های تکمیلی OpenStack به صورت هم زمان هم از کوبرنیتیز و هم از OpenStack استفاده می کنند.

 

برخی از ویژگیهای جدید شبکه سازی مورد نظر بسیاری از کاربران telecome نیز در این نسخه ی آپدیت جدید وجود دارد. در واقع در طی چند سال گذشته با تلاش بیشتر شرکت ها برای مدرن سازی زیرساختهایشان به عنوان بخشی از پروژه ی معرفی خدمات ۵G خود ، telcos به عنوان یکی از فعالترین کاربران OpenStack به وجود آمده است.

 

پروژه ی Placement و Blazer

با این حال ، در این نسخه ی جدید ، علاوه بر به روزرسانیهای قابل پیش بینی ، چند پروژه ی جدید و پیشرفته ی قابل توجه نیز وجود دارد. مدیر اجرایی شرکت OpenStack می گوید :” سیر تحولی مورد نظر شرکت از چند نسخه ی قبلی نرم افزار تا به حال بر اساس توسعه و افزایش ثبات بوده است و در حقیقت تمرکز اصلی شرکت بر عملیات اجرایی بوده است.” پروژه های جدید شرکت _ در واقع پروژه های جدید یک سال گذشته بر محور موارد کاربردی در دنیای واقعی قرار داشته اند. ”

 

وی اظهار داشت : نخستین نمونه از این دست ، پروژه ی Placement است. ” با ساخت یک سرور ابری و سرور مجازی و گسترش آن در حدی که مورد پذیرش گسترده ی یک سازمان قرار می گیرد، نیازهای دیگری نیز به وجود می آیند.” “یکی از این موارد مورد نیاز که در ابتدا بسیار ساده به نظر می رسید ، این بود که درخواست یک منبع ، واقعاً چگونه در زیرساخت اصلی در data center قرار می گیرد. ” اما با پیجیده تر شدن شرایط کاربران ، آنها خواهان اجرای حجم کاری خاصی در ماشینهایی که احتیاچات خاص خود را دارند، خواهند بود. به عنوان مثال، امروزه اغلب خواهان یک پردازشگر گرافیکی خاص برای حجم کاری مورد نیاز یادگیری با ماشین هستند ؛ و Placement این کار را کمی آسان تر کرده است.

 

باید توجه داشت که OpenStack قبلاً هم تا حدی این قابلیت را داشت. با این وجود تیم OpenStack تصمیم گرفت آن را از سرویس رایانش موجود جدا کرده و با تبدیل آن به یک نوع لیست منابع موجود و نوعی ابزار ردیابی ، یک سرویس عمومی تر از آن بسازد که بتواند در سطحی فراتر از مجموعه ی رایانش مورد استفاده قرار گیرد.

 

سیستم رزرواسیون

نمونه ی دیگر Blazer است ، Blazer یک سیستم رزرواسیون است که امکاناتی شبیه به نمونه های رزرو شده ی AWS در اختیار کاربران OpenStack می گذارد. البته نمونه ی مورد استفاده ی Blazer در سرورهای ابری خصوصی و سرور مجازی کمی متفاوت است. اما با بزرگتر شدن برخی از سرورهای ابری خصوصی ، برخی از کاربران دریافتند که لازم است تا بتوانند منابع لازم برای اجرای برخی از کارهای خود و یا فایلهای تحلیل داده های خود را به عنوان مثال تضمین کنند.

 

تا جایی که به مدیریت منابع مربوط می شود ، Sahara هم نمونه ی قابل توجه و ارزشمندی است ؛ این نمونه تهیه ی خوشه های Hadoop را در OpenStack آسان تر می کند. در نسخه های قبلی این نرم افزار ، تأکید اصلی پروژه بر بهبود تجارب به روز رسانی بود. OpenStack یک سیستم بسیار پیچیده است ، بنابراین ، جمع بندی و ارائه ی آخرین نسخه از آن نیز کار نسبتاً پیچیده ای خواهد بود.

 

این کار در حال حاضر به خوبی و با موفقیت انجام می شود. یکی از کارشناسان که از پیشگامان استفاده از OpenStack است ، اظهار می دارد : ” کسی حتی نمی داند که ما در حال حاضر از Stein استفاده می کنیم و این موضوع از نظر من یک نکته ی مثبت به حساب می آید. مخصوصاً زمانی که در چنین سطحی و نزدیک به مرکز زیرساخت اصلی سیستم یک شرکت کار می کنید ، ترجیح می دهید که کمترین اثر را از خود بر جای بگذارید. این امر نکته ای است که پروژه ها هر روز بیشتر از قبل به آن توجه می کنند ، اما همین نکته ، بخشی از نرم افزار OpenStack است که بطور کلی ثبات بیشتری یافته است.

 

لینک کوتاه :  http://yon.ir/3LAhy

نوشته مشابه

ثبت نظر