• ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن
  • ثبت نام
  • ورود
  • 49624 - 021 تلفن

همه چیز در مورد DNS

everything about Dns

DNS

مخفف کلمات domain name system می باشد .نام دامین اسمی یکتا است که به وب سایت اشاره می کند.DNS سیستمی است که این اتصال را برقرار می نماید.زمانی که شما وب سایتی را ایجاد می کنید یک نام دامنه نیز برای آن در نظر می گیرید و در نهایت این نام دامین به سایت اشاره خواهد کرد.

در بیشتر حالات این تنظمیات توسط کنترل پنل هاست و ثبت کننده نام دامین انجام می شود.


everything about Dns

 

everything about Dns

 

جهت اینکه یک دامین بتواند به وب سایت اشاره نماید در قدم اول بایستی در dns server اضافه شود.DNS سرور یک دیتابیس بزرگ است که شامل مجوعه ای از دامین ها و IP  های مرتبط می باشد.به عنوان مثال اگر دامین google.com باشد سایت به IP با آدرس dns  64.233.167.99 resolve می شود.

 

Dns سرور های زیادی در شرکت های هاستینگ و سازمانها وجود دارد. این DNS سرورها  با یکدیگر در ارتباط هستند.بنابراین تنها کافی است شرکت هاستینگ شما نام دامین شما را در DNS سرور اضافه نماید تا تدریجا (در حدود ۴۸ ساعت) با سایر DNS ها در سراسرجهان هماهنگ شود.

 

چگونه مرورگر وب سایت درست را پیدا می کند؟

زمانی که نام در سایت در address bar مرورگر تایپ می شود چندین چیز مختلف اتفاق می افتد تا سایت صحیح یافت و نمایش داده شود. ابتدا نام دامین به آدرس IP سایت ترجمه می شود. این کار به یافتن وب سایت درست کمک می کند. با پیدا شدن سایت فایل صفحه ی وب لود شده و سایت نمایش داده خواهد شد.

با تایپ URL در address bar مرورگر مراحل زیر انجام می شوند:

ابتدا مرورگر cache خود را چک می نماید تا IP متناسب با ادرس تایپ شده را بیاید در صورتی که این IP وجود داشته باشد آن را  resolve کرده و سایت را نمایش می دهد.

درصورتی که نام دامین resolve نشود مرورگر فایل های هاست و رکورهای DNS را چک می کند.

اگر رکوردی در فایل هاست نباشد مرورگر به دنبال DNS سرور پیش فرض  می رود و درصورتیکه مدخلی برای نام دامین وجود داشته باشد سایت مربوطه را نمایش می دهد.

 حا ل اگر DNS server رکوردی برای دامین نداشته باشد مرورگر به دنبال  سرور در سایر نقاط دنیا می گردد و این کار از طریق ساختار سلسله مراتبی انجام می شود.

اگر مرورگر نتوانست هیچ DNS سروری را پیدا کند نام دامین resolve نخواهد شد و خطای مربوطه به کاربر نمایش داده می شود.

 

صرف نظر کردن از رکورهای DNS توسط فایل های هاست :

این کار با تغییر هاست فایلها قابل انجام است.هاست فایل، فایلی است که در کامپیوتر شما موجود است و مانند یک mini DNS server عمل میکند.در زیر نمونه ای از این نوع فایل را می توانید مشاهده نمایید.

# For example:

#

#      102.54.94.97     rhino.acme.com          # source server

#       38.25.63.10     x.acme.com              # x client host

۱۲۷.۰.۰.۱       localhost

خط آخر در این مثال آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ را به local host نگاشت می کند..

بنابراین زمانی که local host را تایپ می کنید وب سایت موجود بر روی local host لود خواهد شد.

۱۲۷٫۰٫۰٫۱       localhost
۶۴.۲۳۳.۱۶۷.۹۹        my-test-site.com                                 # Staging server

خط آخر به مرورگر می گوید تا آدرس my-test-site.com را به ۶۴٫۲۳۳٫۱۶۷٫۹۹ نگاشت نماید و اگر دامین موجود باشد و به IP دیگری اشاره کند ، مرورگر آن را با ۶۴٫۲۳۳٫۱۶۷٫۹۹ جایگرین خواهد کرد. این کار بدین دلیل است که مرورگر ابتدا فایل های هاست را چک کرده و اگر رکوردی در آن باشد همان را resolve و سراغ جایی دیگر نمی رود.

 

صرف نظر کردن از رکوردهای DNS توسط Local Dns :

از آنجاییکه مرورگرها ابتدا local Dns server را بررسی می کنند می توانید رکورهای مرتبط را در DNS server داخلی خود تعریف نمایید تا عمل resolve در local انجام شود.

 

نوشته مشابه

ثبت نظر