• ثبت نام
 • ورود
 • 49624 - 021 تلفن
 • ثبت نام
 • ورود
 • 49624 - 021 تلفن

CentOS چیست؟

CentOS چیست؟

سیستم عامل های تجاری باید از چندین معیار برآورده شود: برای مثال ، نرم افزار مدیریت سیستم مربوطه برای دریافت پشتیبانی جامع از تیم توسعه دهنده یا فروشندگان بسیار مهم است. این تنها راه برای اطمینان از پیشرفت های نرم افزار به طور منظم است و مطمئن شوید که اشکالات به طور مرتب حل می شوند، همچنین به روز رسانی های امنیتی برای محافظت در برابر نرم افزارهای مخرب جدید و بستن هر گونه شکاف امنیتی. یک سیستم عامل سازمانی که مخصوصا محبوب است و همچنین متن باز است CentOS سیستم عامل توزیع لینوکس است.

 

CentOS چیست؟

 

CentOS: تاریخچه نسل RHEL

مخفف Operating System Community Enterprise است ، CentOS، توزیع لینوکس است که در ماه مارس سال ۲۰۰۴ منتشر شد. پروژه منبع باز، توسعه یافته و پشتیبانی شده توسط یک جامعه بزرگ، بر اساس بسته های منبع Red Hat Enterprise Linux (RHEL) است. این یک توزیع تجاری است که تنها می تواند در ترکیب با قراردادهای پشتیبانی پرداخت استفاده شود. Red Hat، ارائه دهنده RHEL، موظف است که کد منبع را به صورت عمومی در دسترس داشته باشید تا مجوزهای مختلفی از اجزای نرم افزاری را برآورده سازد. پروژه CentOS توسعه دهندگان را قادر می سازد به راحتی بر روی کد منبع RHEL در هنگام برنامه ریزی یک معادل آزاد به استفاده.

 

تمام نسخه های منتشر شده CentOS که قبلا منتشر شده اند بر اساس نسخه های نسخه RHEL و نیز باینری سازگار با محصول Red Hat هستند. تمام برنامه های موجود برای سیستم کسب و کار، بدون محدودیت و کامپایلرهای اضافی نیز کار می کنند. در ابتدای سال ۲۰۱۴، کارکنان Red Hat و توسعه دهندگان پروژه (هنوز مستقل) CentOS متشکل شدند تا به اصطلاح “هیئت مدیره” تشکیل دهند. از آن زمان، این تیم عمدتا مسئول توسعه و پشتیبانی بیشتر توزیع از گروه های مختلف کار (هسته سیستم، پشتیبانی، طراحی، و غیره) است.

 

توزیع CentOS چیست؟

CentOS یک پلت فرم تجاری است، درست مانند پیشین آن، RHEL، و برای شرکت ها و سازمان های بزرگ مناسب است. در اصل، توزیع لینوکس نیز می تواند در بخش خصوصی مورد استفاده قرار گیرد، اما توسعه دهندگان بر این گزینه تا حد زیادی تمرکز نمی کنند. توزیع لینوکس قبلا به عنوان یک سیستم عامل برای سرور مجازی ها بسیار محبوب است. طبق گفته w3techs.com (ژانویه ۲۰۱۷)، اوبونتو و دبیان بیشتر استفاده می شوند.

 

به عنوان یک توزیع کسب و کار، CentOS دارای ویژگی هایی است که RHEL را برای شرکت ها بسیار ارزشمند می کند:

 • ثبات: CentOS به طور مداوم در حال پیشرفت است تا سکوی کامل برای آخرین نرم افزار فراهم کند. آیا برنامه های قدیمی تر سازگار هستند، همیشه در نظر گرفته می شود. گام های توسعه آینده همیشه به گونه ای اجرا می شود که ثبات اجزای فعال نیز تضمین شده است. این سیستم بسیار قدرتمند است که در مورد مجازی سازی (در ماشین مجازی هسته ای، KVM) و در دسترس بودن بالا است، به همین دلیل است که توزیع نیز در هنگام عملیات مجازی سازی و سرورهای Cloud بسیار خوب عمل می کند.

 

 • امنیت: مسئله امنیت در حال حاضر مهم تر از همیشه است، به همین دلیل است که CentOS به عنوان یک راه حل سازمانی با پس زمینه RHEL یک انتخاب عالی است. به موجب تشخیص آسیب پذیری فعال توسط تیم امنیتی شرکت نرم افزاری آمریکایی، کد منبع ابتدایی Red Hat در سطح بالایی قرار دارد (تا آنجا که به امنیت مربوط می شود). علاوه بر این، بررسی امنیتی و خطا اولویت اول برای هر بروز رسانی CentOS و در ادغام برنامه های جدید است. توزیع لینوکس همچنین از توسعه هسته SELinux (Security-Enhanced Linux)، یک محصول منبع باز است که از همکاری بین Red Hat و NSA پشتیبانی می کند. این برنامه کنترل استفاده از منابع کامپیوتر را بررسی می کند و از دسترسی غیر مجاز محافظت می کند.

 

 • چرخه تعمیر و نگهداری طولانی مدت: از زمان انتشار اولین نسخه CentOS، انتشارات کوچک و بزرگ به شدت با انتشارات مربوط RHEL مرتبط بوده است. تیم توسعه یک دوره ۲ تا ۶ هفته (یا چند ساعت برای به روز رسانی های کوچک) را برای روند سازگاری کد برآورد می کند. شماره نسخه به سادگی نگهداری می شود (به عنوان مثال RHEL 6.2 à CentOS 6.2). از زمان نسخه ۷، تمبر زمان اضافه شده است، که نشان دهنده انتشار کد اصلی است. نسخه ۷٫۰-۱۴۰۶ به عنوان مثال نشان می دهد که منبع در ژوئن ۲۰۱۴ منتشر شد. علاوه بر نسخه بندی، CentOS همچنین دستورالعمل هایی برای دوره پیگیری را اتخاذ کرده است: تا ۷ سال برای حمایت عمومی و تا ۱۰ سال ارائه به روز رسانی های امنیتی (تا نسخه ۵٫۰ تا ۴ و ۷ سال).

 

همانطور که در مورد RHEL است، نصب توسط مدیر آسان برای استفاده، گرافیک، Anaconda انجام می شود. از نظر مدیریت بسته (RPM) و مدیریت نرم افزار (yum)، CentOS از اجزای Red Hat مورد آزمایش و آزمایش قرار گرفته است. اما با وجودی که برنامه های RHEL معمولا بر روی معادل آزاد اجرا می شوند، اغلب از گواهینامه ها و پشتیبانی آنها از طرف فروشندگان مربوطه خودداری می کنند و به همین دلیل همواره با CentOS کار درستی انجام نمی شود.

 

سیستم عامل لینوکس این ویژگی ها را ارائه می دهد

Current CentOS نسخه ۷٫۰ (از ژانویه ۲۰۱۷) بر پایه کرنل لینوکس ۳٫۱۰٫۰ شامل امنیت SELinux که قبلا اجرا شده است و GCC (مجموعه کامپایلر GNU) اجرا شده است. این مجموعه شامل کامپایلرهایی برای مهمترین زبانهای برنامه نویسی C، C ++ و جاوا است. توزیع لینوکس همچنین از Hyper-Threading (تقسیم پردازنده به دو پردازنده مجازی برای افزایش عملکرد)، Plug and Play، بلوتوث و نسخه ۶ پروتکل اینترنت (IPv6) پشتیبانی می کند. کتابخانه سازگاری برای نسخه های قدیمی تر CentOS 5 و ۶ در دسترس است. بسته توزیع استاندارد همچنین شامل اجزای نرم افزاری زیر است:

 

 • وب سرور: httpd 2.4.6 (آپاچی)
 • مدیر شبکه: Samba-4.1.x
 • پایگاه داده: MariaDB 5.5.x، PostgreSQL 9.2.x
 • زبان برنامه نویسی: PHP 5.4، Python 2.7، Perl 5.16.3
 • رابط دسک تاپ: Gnome 3.14، KDE 4.14
 • سرور نمایش: X.org 7.7
 • مشتری ایمیل: Evolution 3.12، Thunderbird 45
 • مرورگر اینترنت: فایرفاکس ۴۵
 • دفتر مجموعه: LibreOffice 4.3.7

 

گروه های مورد علاقه: گروه پروژه های جامعه CentOS

توسعه بیشتر سیستم لینوکس با ایجاد هیئت مدیره ساختار یافته بود. از آن زمان، تیم های مختلف – متشکل از اعضای جامعه متفاوتی – در گروه های مختلف کار می کنند که هدف آنها گسترش توزیع CentOS یا بهینه سازی جنبه های عملکردی پروژه CentOS (زیرساخت ها، اسناد و …) می باشد. کد منبع امکان انجام تغییرات در سیستم را بدون مشورت با یکی از این گروه های ویژه (SIG ها) فراهم می کند، اما ممکن است تحت نام تجاری CentOS منتشر نشود: افراد SIG دارای درجه خاصی از خودمختاری هستند و عمدتا مسئول فرآیند توسعه است. قبل از اینکه نتیجه به عنوان یک محصول رسمی CentOS مشخص شود و منتشر شود، با این حال، رضایت هیئت مدیره مورد نیاز است.

 

CentOS Linux – خلاصه

در فهرست لینوکس لینوکس قدرتمند، CentOS معمولا یکی از گزینه هایی نیست که برای اولین بار به ذهن متبادر می شود. توزیع همه چیز مورد نیاز برای بخش هدف خود را در سرور و منطقه سازمانی فراهم می کند. اگر شما دنبال یک سیستم پایدار هستید که می توانید از آن برای مدت طولانی استفاده کنید، تنوع RHEL یک گزینه خوب است. CentOS نمی تواند پشتیبانی منحصر به فردی از قالب تجاری ارائه دهد و برای هر نرم افزار گواهی دریافت نمی کند، همانطور که در مورد سیستم Red Hat نیز صادق است. با تشکر از سازگاری باینری با این حال، برنامه های کاربردی مختلف و ویژگی های امنیتی نیز بر روی سیستم منبع باز اجرا می شود که همچنین دارای مزیتی است که کاملا رایگان است.

 

برای کسب اطلاعات در مورد خدمات ارائه شده توسط نوین هاست ، از جمله ثبت نام دامنه ، خرید هاست ، خرید سرور مجازی در لوکیشن های مختلف ، سرور اختصاصی ، هاست ایران ، هاست اشتراکی و راه حل های هاستینگ ، به www.novinhost.org مراجعه کنید یا با شماره ۶۶۰۱۵۸۹۱ تماس بگیرید تا با یکی از اعضای بخش فروش ما صحبت کنید. پیروز و سر بلند باشید.

نوشته قبلینوشته بعدی

نوشته مشابه

ثبت نظر